- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Рискът от пране на пари в ЕС е най-висок в Люксембург
03 Ноември 2015 | 14:14
/КРОСС/ Люксембург е държавата в Европейския съюз с най-голям риск от пране на пари, се посочва в последния доклад на мрежата от неправителствени организации European Network on Debt and Development (Eurodad), съобщи „Инвестор".
Втора в класацията е Германия, а трета - Италия. Списъкът с 15-те най-рискови държави в ЕС се допълва от Испания, Холандия, Франция, Великобритания, Белгия, Чехия, Ирландия, Дания, Унгария, Швеция, Полша и Словения.
По скала, базирана на критериите на Базелския институт срещу прането на пари, Люксембург получава оценка 5,9 от 10. Оценката за Германия е 5,5. Средната оценка за ЕС е 4,4, посочва се в доклада.
Посочените 15 държави трудно се справят с избягването на данъците и данъчните измами и предоставят широки възможности на мултинационални компании и богати физически лица да скрият пари. „Сред най-проблемните държави са Люксембург и Германия, които предлагат разнообразни възможности за прикриване на собствеността и пране на пари", подчертава се в доклада на мрежата от неправителствени организации.
Люксембург е разкритикуван и че допълнително затруднява идентифицирането на реалните собственици на компаниите и активите с въвеждането на нови и нови финансови структури. В доклада се припомня също така, че Германия се възпротиви на създаването на централизиран, публичен регистър, който да разкрива действителните собственици на компании и активи. Отбелязани са и разследванията срещу Commerzbank по подозрения, че финансовата институция е помагала на свои клиенти да избягват данъци през Люксембург.
Прането на пари превръща приходите от престъпна дейност в привидно законни постъпления или активи и се свързва с международния тероризъм, отбелязва изданието. Скандалът Luxleaks извади на светло проблема с избягването на данъци от корпорациите, както и укриването на данъци.
Преди година международна група разследващи журналисти разкриха, че Люксембург е предоставял преференциални данъчни условия на мултинационални компании по времето, когато сегашният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е бил премиер и финансов министър на страната.
В 22 от държавите от ЕС се прилагат различни данъчни правила и се сключват сделки с големите компании, посочва се още в доклада. В някои случаи данъчните ставки за компаниите са дори под 1%.
Държавите от ЕС се споразумяха наскоро да започнат автоматично да обменят данъчна информация. Споразумението ще влезе в сила от януари 2017 година.
ЕК започна и разследване срещу няколко държави, включително и срещу Люксембург, за данъчни споразумения с големи компании.