• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Брюксел похвали правителствата на София и Скопие за стоплянето на отношенията

Брюксел похвали правителствата на София и Скопие за стоплянето на отношенията

/КРОСС/ Брюксел не закъсня да похвали правителствата на София и Скопие за стоплянето на отношенията. Според представителите по външната политика и по разширяването Федерика Могерини и Йоханес Хан двустранният договор „засилва европейската перспектива" на Македония, предава БНР. От името на Евросъюза комисарите Могерини и Хан приветстваха двустранния договор, каза за БНР говорителят комисията Карлос Мартин и цитира съвместното изявление:

Това споразумение демонстрира решимостта и на двете страни да преодолеят двустранните проблеми и е вдъхновение за целия регион. То е положителна стъпка към добросъседските отношения и засилва европейската перспектива за Бившата Югославска Република Македония в интерес на нейните граждани.

С подписването на договора фактически отпада заплахата за вето на България в съвета на министрите на ЕС, където трябва да се реши кога Македония формално да започне да преговаря за условията на своето пълноправно членство.

Досега, освен българските правителства, вето налага и Гърция, която не признава конституционното име на Република Македония. Добрите отношения със съседите са важни, защото дори и да започнат преговори, отварянето и затварянето на всяка преговорна глава отново може да бъде блокирано от която и да е членка на Евросъюза, ако тя има политически проблеми с македонците.

Но, за да се стигне изобщо до гласуване за дата на преговорите, Скопие първо се нуждае от положителен доклад на ЕК. Именно тази институция трябва да отправи формалната препоръка до 28-те правителства, които да я приемат с консенсус.

Пред македонските управляващи обаче има цял списък от тежки условия - така наречените „спешни приоритети за реформи", които да предотвратят потъването на страната в нова тежка политическа и етническа криза. Сред тях намираме добре познати проблеми - деполитизиране на съдебната система, независимост на магистратите, доказани резултати за осъдени корумпирани лица, контрол над подслушването от тайните служби, прозрачни правила за провеждането на избори и прозрачност на държавното финансиране и реклама в македонските медии.

Ако има напредък по реформите, Еврокомисията е готова да излезе с доклад до пролетта на следващата година.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.