- 04 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
В Гърция: При провал за преговорите на името на Македония се задават Велика България и Велика Албания
30 Януари 2018 | 18:55
/КРОСС/ Скопското електронно издание МКД обръща внимание на анализ, публикуван във водещия гръцки вестник Kathimerini, в който се разглеждат възможни сценарии за бъдещето на Балканския полуостров в случай на провал на преговорите между Атина и Скопие за разрешаване на т.нар. спор за името на Македония, предава агенция "Фокус".
На първо място провалът на преговорите ще означава, че югозападната ни съседка ще продължава официално да бъде наричана Бивша югославска република Македония (БЮРМ), с името, което я приема Гърция, и с което тя стана част от ООН. Но най-малко 120 държави я признават с конституционното ѝ име, подчертават от редакцията на гръцкия вестник.
„Какво получаваме, ако не приемем компромис за съставно име?", питат от редакцията своите сънародници, след което привеждат и отговор: „Ще останем горди, че не сме продали името".
Текстът продължава: „И ако на срещата на върха на НАТО през юли съюзниците поканят Скопие да кандидатства за членство, ще наложим вето. Но докато празнуваме, американците и европейците ще преодолеят ветото и ще намерят начин да получат БЮРМ" в Алианса.
В този случай, Македония „отново би се обърнала към Международния съд в Хага, където Гърция вече беше осъдена през 2008 г. за предишното вето, но й бяха простени санкциите".
След това - продължава Kathimerini, групата членки на НАТО ще внесат искане до ООН Македония най-накрая да бъде призната и там с конституционното ѝ име, което би било „шамар" за гърците.
В случай на провал на преговорите, има и по-лоши сценарии. „Правителството на Заев пада, страната се изолира, етническите сблъсъци между албанци и македонците се засилват, и се появяват центростремителни сили, които тласкат албанците към Тирана, а македонците към България", предупреждават от редакцията.
„Стига се до развод между албанци и македонци (като между чехи и словаци)", след което двата народа стават част от „съседните национални центрове" и чрез тях влизат в ЕС и НАТО, пише още атинският вестник.
В този случай, „картата на Балканите ще се промени по нашите северни граници най-напред де факто, а после и де юре, и в зависимост от развитието, ще бъдат създадени Велика Албания и Велика България, а ние ще бързаме да „помогнем" на нашето малцинство от 700 000 (!) гърци в Бивша югославска република Македония, както бе казано на протеста в Солун миналата седмица. Така ще бъде „задействана верига, ефект на доминото, като кошмар".
„Какво да правим тогава?", питат от редакцията. „Ще започнем да ругаем чужденците, които са ни унищожили, ще търсим националните предатели и национално горди всички ще потънем в бездната. Звучи като всяване на страх? Може би, но само за тези, които не разбират какво се случва извън нашия дом", е заключението на вестника.