- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Петър Стоянов: Десницата трябва да прояви солидарност към президента Радев
11 Юли 2017 | 09:25
/КРОСС/ Още е рано да се дават оценки на президента Румен Радев. Така смята предшественикът му Петър Стоянов, който очаквано или не изрази подкрепа за настоящия държавен глава и дори призова десницата да направи същото.
„Разбира се, чуваме се с президента Радев. Видяхме се преди седмица и водихме приятелски разговор с него. Аз мисля, че в момента президентът се нуждае от нещо, което няма да бъде разбран от моите десни приятели. Това е една нова солидарност от българската десница. Много глупаво е да го натиква в ъгъла на левицата, да го етикират като кремълски политик. Българската десница трябва да организира конференции, на които да покани бившия натовски генерал и настоящият президент г-н Радев, за да говорят за НАТО и атлантическа солидарност.
Това пречи страшно много на българската политика - суетата да бъдеш най-ляв или най-десен. Нямам никаква представа как ще се развие политическото му верую. Искрено се надявам да бъде успешен президент на България. Българската десница не трябва да забравя, че преди да стане президент, издигнат от БСП, той е натовски, български генерал", обяви Петър Стоянов пред БНТ.
„Институционално десницата е ГЕРБ. Когато идват лидерите на ЕНП, те се снимат няколко пъти с Борисов и Цветанов, а закусват с представители на нашите стари партии, което е обидно", допълни президентът от 1997-а до 2002 г..
Стоянов каза още, че няма защо представителите на нашата десница, която се нарича автентична десница, да обвиняват Борисов или Цветанов, че се етикират като десни политици, защото те направиха всичко възможно да се случи. "Теренът в дясно се разчисти. Господата от ДСБ нямат право да казват защо, ами защото вие го направихте. Нейният край за съжаление е предизвестен.", бяха част от думите му.
Той коментира бъдещето подписване на договора за добросъседство с Македония.
„Не мога да разбера тона на някои наши историци за Македония, който се лута между сарказма. По-груба провокация не мога да си представя. Договорът може да бъде подписан и ще бъде. Отношенията ще се развиват, но трябва винаги да е на една и съща основа. Не трябва да прекратяваме дебата за това, което се случва на Балканите.
Днешните български политици могат да подпишат договора сега, но той продължава от дълги години на преговори, всички правителства, след това на Иван Костов, са работили в посока за подписване на този договор. Никога не трябва да забравяме,че българският национален интерес трябва да се отстоява така сякаш не знаем какво ще се случи след 50 години", каза Стоянов
„Вярвам, че ще успеем да свършим договора с Македония. Не трябва никога да прекратяване дебата за това какво се случва с Македония, народа ѝ. Когато говорим за Македония, винаги сме готови да говорим за външните фактори. Крайно време е да се обърнем към нашите собствени грешки - първата е по време на Илинденско-преображенското въстание, а втората фатална историческа грешка е веднага след Втората световна война. Грешки продължаваме да допускаме и днес.
За съжаление, след Втората световна война, ситуацията в Македония беше коренно променена. Започна съвсем явен процес на обезбългаряване и на налагане на едно чуждо на българското самосъзнание; най-големите грешки допуснахме ние, българите.
Стоянов припомни повода да каже репликата "Историята на Македония е най-романтичната част в историята на България", думи, изречени през април 1997 година.
„Романтизъм, защото,когато започва четническото движение, цяла България знае за това. Това е нашето второ априлско въстание. Ние българите няма как да се лишим от тази страница в нашата история, затова е най-романтична, това вложих. Фразата не беше мислена преди това. Това,което казах, е че ние първи я признахме. Никой не оспорва територията ѝ, независимостта, но има една граница,когато няма да прескочим - историята си не даваме. Това беше поводът".