• 14 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8401
  •  GBP / BGN 2.3448
  •  CHF / BGN 2.0853
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Богомил Манчев: „Южен поток” ще го бъде – крайният потребител не е България

Богомил Манчев: „Южен поток” ще го бъде – крайният потребител не е България

/КРОСС/ Водеща: Връщаме се в студиото, където ни е гост един много знаменателен човек, който винаги се намира в центъра на интересни разсъждения около българската енергетика, да не кажа че е често и мишена, а също и участник в сценарии на конспирацията. Това е Богомил Манчев, шефът на „Риск Инженеринг", намирам го за наш специален гост днес. Това е един от световните енергийни експерти, както се разбира, един от десетината, които могат да сертифицират сигурността на ядрените централи в света. Здравейте!

Богомил Манчев: Добър ден.

Водеща: Има ли някаква аналогия, г-н Манчев, между това, което Ви се случи на Вас през октомври месец, когато прокуратурата нахлу в офисите на „Риск Инженеринг" и бяхте обвинени за източването на проекта АЕЦ „Белене" по проекта на АЕЦ „Белене" и сега това, което се случи покрай кризата, която се завихри с КТБ? Прокурори, които претърсваха офиси покрай банката.

Богомил Манчев: Ами приличат си събитията.

Водеща: По какво си приличат?

Богомил Манчев: По начина, по който са направени.

Водеща: Защо беше направено това спрямо Вас?

Богомил Манчев: Този въпрос ще бъде даден отговорът като приключи работата в следствието и прокуратурата.

Водеща: Кога ще приключи?

Богомил Манчев: Не знам, те имат законово установен срок. Могат да ме държат две години в такова състояние, защото те имат работа и те вършат някаква работа. Аз смятам, че действията, които са свършени тогава по подадения сигнал, те са реагирали на сигнала и са били длъжни да реагират на сигнала. Че сигналът не е верен и лъжлив, това е друга тема, която тепърва ще трябва да бъде доказвана.

Водеща: Защо станахте мишена? По същите причини ли?

Богомил Манчев: Ами по някакви странни интереси, за да се овладее определен сектор, като тогава някой е смятал, че може да взема нашата компания „Риск Инженеринг" и още една друга компания, да не назовавам имена, и с тях да се изградят големи проекти, защото само нашата структура може от бял лист хартия до проект, който да работи, да бъде изграден, въведен в експлоатация, предаден на собственика или експлоатиран от самата организация.

Водеща: Вие ми казвате току-що, че е имало апетит, желание да превземе вашата компания, да вземе Вашият бизнес.

Богомил Манчев: Повече от очевидно, защото нашата компания практически няма договор с държавата. Аз имам договор с частна компания, друга. И аз няма как да източа каквото и да било.

Водеща: Намесата на държавното управление в случая Вие казвате, че е неправомерно, защото Вие имате частни договори, с частна компания.

Богомил Манчев: Да. И не искам да влизаме в такива детайли, защото се намираме в досъдебно производство, прокуратурата и следствието работят и следват всички тези правни тези, събират достатъчно документи, всички решения, които са излезли на базата на постановление номер 250 от 2012 г., 29.03 са изискани от моя адвокат, от Министерството на енергетиката, БЕХ и НЕК и са предадени на разследващите органи за да докаже нашата правота на тезата. Разследващите органи, събирайки тези документи и други документи, трябва да се произнесат по случая. И по тази причина ние не коментираме какво се случва в момента, защото смятаме, че тези органи трябва да си свършат работата.

Водеща: Добре, тогава няма да коментираме в конкретика, но ще коментираме модела. В скандала, в сблъсъка Делян Пеевски - КТБ има ли такъв тип желания за придобиване на фирми?

Богомил Манчев: Този сблъсък, това, което гледам в пространството, е сблъсък между двама, две личности, които къде е генезисът, много трудно ще го разберем. И тук съм чувал в различни студия, включително и в това студио, различни политически окраски на този сблъсък. Дали е така, не мога да кажа. Опитаха се чрез този сблъсък да залепят различни енергийни проекти, специално „Южен поток". Смятам, че този въпрос въобще не касае „Южен поток".

Водеща: Защо смятате така?

Богомил Манчев: „Южен поток" е проект, който далеч надхвърля нашите граници и проектите, които са в енергетиката е много важно тези които ги разглеждат и се опитват да анализират проектите, винаги трябва да намират кой е крайният потребител. Крайният потребител на „Южен поток" не е България, а е Западна Европа. И тогава може да се търси решение на този проект - ще го бъде, или няма да го бъде. Ще го бъде.

Водеща: Вие смятате, че ще го бъде.

Богомил Манчев: Защото крайният потребител не сме ние. Ако бяхме ние, България, краен потребител, този проект, по аналогия на един друг, по различни формирования, които излизат и непрекъснато говорят всевъзможни неистини по конкретни проекти, те щяха да го спрат тотално. Този проект може да бъде модифициран, може да бъдат допълнени различни изисквания по Третия енергиен пакет, за който трябва ние да се съобразим да има достъп до трета страна, най-вероятно това ще се случи и този проект ще продължи.

Водеща: Да, но въпросът е, че става дума за скандал за българските изпълнители и подизпълнители на строежа в българската част на „Южен поток".

Богомил Манчев: Имаме огромно съмнение. Тъй като този въпрос се решава от този, който е спечелил проекта, и той ги определя правилата под себе си.

Водеща: Нали се говори, че този, който е спечелил, или тези, които са спечелили търговете за строителни дейности, са по някакъв начин отново обвързани с една от фигурите в този конфликт, със собственика на КТБ.

Богомил Манчев: Ами трябва да им зададете на тях въпроса или на лидера на този проект, който го прави. Но смятам, че лидерът, който е избран, е доказана компания, която може да строи такова нещо. Такъв проект на територията на Европа не е правен от никой. Тъй като налягането, което трябва да се осъществява в тръбата, защото минава по дъното на Черно море, е огромно. Има 250 атмосфери натиск отвън, защото 2,5 км на места тръбата върви по дъното на Черно море. Производството на стоманата, от която се прави тръбопроводът, няма завод, дори и Krupp не произвежда подобни стомани, произвежда ги един руски завод тези тръби. И това тук не е самоцел да стане годно само Русия да го произведе, защото на Русия й се налага да прави различни връзки, поради нейната огромната територия и връзки с много държави, и тя е натрупала огромен и богат опит. В този консорциум не трябва да се забравя, че има и западни компании - австрийска и немска компания, които са компании с доказан опит. Така че българските компании като подизпълнител не биха могли да преместят такъв геополитически проект. Биха могли да се, да го наречем да се „боричкат" за едно парче, което да го правят между себе си, но то не може да има политически привкус, който да се отрази върху...

Водеща: Вие смятате, че това боричкане няма и не дава политическия привкус на сегашния конфликт?

Богомил Манчев: Не. Защото пак казвам, проектът е много по-голям от България. И проблемите, които са създадени от България към този проект вместо да положи усилия да увери европейската общност, че през нас този проект ще отговаря на всичките правила по избор на който и да било, плюс да отговори на интересите за трети енергиен пакет, като съдействаме за комуникацията между руската страна и европейската общност, това се изисква от нас.

Водеща: Ние да бъдем посредникът.

Богомил Манчев: Ами ние трябва да изискваме, че на наша територия, да - спечелил го е еди-кой си, но много моля да спазим еди-какви си правила.

Водеща: Ама трябва да ги убедим, че това всичко е станало по прозрачен начин, а не по крадлив начин.

Богомил Манчев: В този период от време трябва да си спомним и един друг заченат проект, който беше изключително прозрачен.

Водеща: Кой?

Богомил Манчев: Но го развиваме.

Водеща: Кой? Кой?

Богомил Манчев: Развиваме ядрената си енергетика здраво. Спираме един проект и започваме друг.

Водеща: И организирате спирането на АЕЦ „Белене" за сметка на проекта за седми блок на АЕЦ „Козлодуй"?

Богомил Манчев: Защото процеса тук в студията различни, пак казвам, видях хора, които... едни и същи хора по един и същи начин говорят и за двата проекта. Те са от един лагер, който обучава „Всичко що е от изток и е кръстено Русия да бъде лошо, а тези там които участват са задължително корумпирани. Всичко, кое е от другата страна, но много по на запад значи всичко е ОК". Техническата част не трябва да се бърка с политическата част.

Водеща: А защо се бърка?

Богомил Манчев: Ами защото е инструмент.

Водеща: На какво?

Богомил Манчев: Това са проекти, които имат огромно обществено значение. И "Южен поток" и ядрените проекти, които правим, обществото се вълнува от тях и те трябва да знаят как се случват тези проекти. И огромна грешка се допуска от нашите политици, че те се опитват да омърсяват и успяват на всичкото отгоре да омърсят един или друг проект, които от съвременна гледна точка на безопасност, на разполагаемост, на производство на електроенергия, достъпна за гражданите е еднакъв. И ти трябва да обясниш на хората защо си избрал този или онзи, като по никакъв начин не трябва да си позволяваш лукса да сблъскаш конкретните компании, защото в света има пет компании, които произвеждат компании. В този момент има осем реактора, които са от трето поколение и ние излизаме и казваме „Избрахме най-добрия. Той е добър, ама не знам как съм го избрал".

Водеща: Каква изгода имат политиците да омърсяват този тип проекти?

Богомил Манчев: Те са два /?/, на този или на онзи. Който е силен на дена и който има геополитическо влияние върху нас. Но трябва да имаме и национално съзнание.

Водеща: Вие...

Богомил Манчев: Аз съм За построяването на ядрената част и сме построявали вече осем години и ние обясняваме как е необходимо да се направи единия енергиен проект и другия енергиен проект, разположени във времето с разлика от 15 или 20 години. Защото това е нашият път, ние нямаме ресурси. Имаме въглища лоши - с много високо сярно съдържание. Тоест ние ще излъчим в каквито и системи да слагаме за пречистване на димните газове при изгарянето на тези въглища, ние в атмосферата изхвърляме многократно над нормите, които са позволени и ще плащаме огромни санкции за т.нар. зелени сертификати, които трябва да се купуват, за да може да произвеждаме енергия. Чиста енергия можем да произвеждаме основно чрез ядрената си част. Но последните повече от 10 години България няма нормална стратегия, т.е. тя не е имала никога стратегия. Тя има някакви планове, говорим за последните 10 години, които градитират до 20-та година. Ами 20-та година е утре. В енергетиката проектите, които обикновено се развиват с дължина повече от 10 години от идеята докато този проект влезе в експлоатация не може ти да правиш програма за осем години. Трябва да направиш... краткосрочният план е до 20-та година какво ще правиш с текущите.

Водеща: Защо не го правят политиците, защо не го правят правителствата? Каква им е изгодата?

Богомил Манчев: Ами то не е изгода. По моему някак си се насложи модела на работа на политическите структури, наречени правителства, защото те са някакви структури, събрани от няколко политически сили или от една, зависи кой е спечелил изборите. И той би трябвало - този, който спечели изборите когато е приета такава стратегия, той да я следва. И не винаги интересите на конкретната политическа структура съвпадат с онези проекти, които трябва да преминат през две, три или повече правителства. И пак взимам проект - седми блок минимум му трябват три правителства, за да стане. Минимум!

Водеща: От тук нататък?

Богомил Манчев: Да, да, от днес нататък.

Водеща: За да се договори...

Богомил Манчев: Дали е добър, лош, аз смятам, че проектът е ОК, но трябва да се помислят с много параметри, които България трябва да каже. Ако България ще направи един проект 100% собствен, трябва да отговори - защо аз съм готов да платя един ядрен проект и не искам да плащам друг.

Водеща: Добре, но Вие казвате, че ние танцуваме между две сили.

Богомил Манчев: Защото сме малки.

Водеща: Защото сме малки. Обаче Русия ни се бърка, ето тя например не иска пети и шести блок да удължаваме живота им.

Богомил Манчев: Това не е вярно. Не е вярно, БЕХ разреши преди няколко дни, там имаше определена сума, която трябваше да бъде, защото такъв е реда на работа в енергетиката. И тук прочетох заглавието, което не е вярно...

Водеща: Но вдигнаха двойно цената.

Богомил Манчев: Не са вдигнали никаква цена. Той каза, че по техния опит, този заместник-генералният директор на Rusatom Overseas, Services извинявам се. Това е Ros Energo Atom - компанията, която прави първата фаза и тя продължава и във втората фаза. Тя е заедно в консорциум с EDF, с френската компания.

Водеща: Тоест Вие смятате, че ние...

Богомил Манчев: И сумата, която е за особено важните документи, които трябва да бъдат създадени, за да даде право тези блокове да работят още 30 години, като на всеки 10 години трябва да се получава нормален лиценз за експлоатация от нашата Агенция за ядрено регулиране, сумата е запазена, тя не е мръднала на никъде.

Водеща: Тоест Вие смятате, че ние като малка страна трябва добре да се научим да лавираме между двата големи полюса - западния и източния за собствените си интереси?

Богомил Манчев: Ако можем да получим нещо, което е изгодно за държавата и то може наистина да има интерес и на изтока и на запада трябва това да се заяви и да се защитава максимално нашия интерес. Ние не го правим това добре.

Водеща: Добре, кажете ми, вие бяхте подхвърлили идеята АЕЦ "Белене", проектът АЕЦ "Белене" да бъде продаден.

Богомил Манчев: Абсолютно да, тъй като...

Водеща: Има ли купувач?

Богомил Манчев: Ами за да видите трябва да се направи търг. Значи в нашето общество многократно в рамките на четири години, преди да се спре блока, значи от 2010 г., 30.11.2010 г., тук на посещение в България беше г-н Кирянко. Тогава те подписаха с БЕХ, че трябваше да се направи структурата на проектна компания "Белене", в която 51% трябваше да бъде държавата, 47% трябваше да бъде Rosatom, 1% да бъде Fortum, финландската компания. И тя е много голям ядрен оператор и 1% да бъде на една инженерингова френска компания Altran. Не се случи. Като тогава руската страна предложи да финансира българската страна на cost цена, тоест на цена, на каквато ще се построи централата и парите да се връщат от продажбата на електроенергията. Не се случи.

Водеща: Не се случи.

Богомил Манчев: Всичко възможно тогава определен кръг хора направиха, да не се направи проектна компания, защото това е ключът, от който проекта тръгва. След това имаше други различи предложения, за които проекта да бъде финансиран. И тогава излезе тезата, основната теза, за която той беше спрян и беше взето решението на Министерски съвет 2012 г. беше, че България не може да си позволи да даде такива пари. Че няма такива пари.

Водеща: Сега има ли според Вас и според ваша информация...

Богомил Манчев: Има интерес.

Водеща: ... възможен купувач?

Богомил Манчев: Има, но трябва да се обяви. Българската енергетика в лицето на БЕХ трябва да направи едно нормално предложение за продаване на този проект на компания с лицензиран проект и с всичките съпътстващи разрешения, за да може той, който дойде да го строи да го строи.

Водеща: Значи има такъв...

Богомил Манчев: И да кажат този проект струва 100 млн., 500 млн.

Водеща: Има такъв купувач, кандидат-купувач.

Богомил Манчев: Ами като обявят търга ще видят колко ще се появят. Иначе четири години всеки вика „Ако имаше такива хора щеше да има опашка". Ама ти трябва да го продадеш, да го обявиш за продажба, за да видиш.

Водеща: Значи това е дълг на някое от следващите правителства, казвате Вие. Чакайте да Ви питам нещо...

Богомил Манчев: Защо и тези да не го обявят? Какво пречи, че има избори?

Водеща: Е, нали са в оставка.

Богомил Манчев: Е какво като са в оставка? Ако БЕХ успее да продаде проекта ще запълни ли огромна празнота във финансовият си баланс? Ще запълни. Защото който дойде ще трябва да плати...

Водеща: Тоест Вие препоръчвате дори на едно правителство в оставка да обяви търг за продажбата на АЕЦ-а?

Богомил Манчев: Ами да, защото има определени срокове за изтичане валидност на, и това много внимателно се следи от тези, които не искат да се случи, строителното разрешение и ОВОС-а. Като изтекат тези въпроси ще трябва да се започне отново. Цялото усили, което България е направила за 8 години, за да наложи да направи проекта търговска стойност, да го сложи като продукт, който да може да бъде продаван и някой иска да го унищожи. И аз затова казвам - спираме едно, което е готово. Вие знаете, че председателя на Агенцията за ядрено регулиране г-н Костов каза, че в рамките на една седмица лицензът може да бъде подписан, той е готов лицензът. Това е проект, който е 100% готов. По-голяма проектна готовност в света няма нито един проект.

Водеща: Значи и това правителство може веднага да пристъпи към обявяване на търг.

Богомил Манчев: Искам да обърна внимание, че това е единственият проект в света, който отговаря на падане на голям търговски самолет върху него без да се случи ядрена авария.

Водеща: Единственият в света, казвате.

Богомил Манчев: Единственият в света. Този проект също премина стрес-тестове, въпреки че за проектите след случая във Фукушима бяха направени стрес-тестове и бяха представени пред Международната агенция за атомна енергия и тя го прие.

Водеща: Само една минутка още. Да Ви попитам. Пак да Ви върна в...

Богомил Манчев: Да се разберем - това не означава да не правим Седми блок. Той си има път и живот. Защото отново бъркат и когато нашия Булатом беше на международната конференция, там бяха най-големите производители - AREVA, Rosatom и Westinghouse. Те предлагат добри решения технически. Да не бъркаме компаниите с нашето незнание какво искаме.

Водеща: Разбрах Ви. Има път и за АЕЦ "Белене" ако се появи кандидат-купувач.

Богомил Манчев: И за Седми и Осми блок.

Водеща: И за седми.

Богомил Манчев: Един блок е скъп. Обикновено се правят двойки.

Водеща: Препоръката Ви, препоръката Ви - как ще се развие конфликтът с КТБ?

Богомил Манчев: Това е извън моите познания. Значи аз съм потърпевш.

Водеща: Защо сте потърпевш?

Богомил Манчев: Ами защото ние там имаме достатъчно сметки и вчера опитах да правя плащания по различни текущи плащания и системата ми отказа, защото беше спряна от квесторите. Аз не знаех, че влизат квестори.

Водеща: Бяхте изненадан.

Богомил Манчев: Меко казано.

Водеща: А чували ли сте, че държавните енергийни дружества са си изтеглили предварително парите от КТБ?

Богомил Манчев: Чух, че държавата е изтеглила пари, в тях най-вероятно има и енергийни дружества, но не мога да го твърдя с никаква сигурност.

Водеща: Това е слух.

Богомил Манчев: Енергийната компания "Риск Инженеринг" не си е изтеглила парите. За съжаление те са вътре и не знаем какво ще се случи с банката.

Водеща: Има ли опасност?

Богомил Манчев: Не. Ние имаме и кредитна линия в банката, имаме и свежи пари, които са вътре, за да си обслужваме кредита и нямаме никакво просрочие, но ако квесторите назначат синдици, със синдиците трябва да водим...тепърва да преразглеждаме всички договори, които имаме там. Но по времето на неработа на банката много е интересно - вие не можете да работите с парите си, не може нищо да правите с тях, но трябва да плащате кредитите си. Ами ако парите са ви само там? И ако там плащате на хората си? Какво да им обясня на хората - ами извинявайте, ама тук има някакъв проблем с банката. Защото за мен този проблем някак си правителството трябва да знае, че има някаква банка проблем и да го решава този въпрос, защото колапсЪТ на банковия сектор ще срути държавата като цяло.

Водеща: Богомил Манчев, шефът на "Риск Инженеринг" със съвети и предупреждения към правителството как да предотвратим колапса в държавата, банковия колапс и как да продължим печеливши ядрени енергийни проекти.

 

Нова телевизия, „На светло с Люба Кулезич"

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

ТОЗИ ЛЪЖЕЦ ОЩЕ ЛИ НЕ Е ЗАТВОРЕН? КАКВО ЧАКАТ, ПРОВИДЕНИЕТО ИЛИ ВИДОВДЕН ? СИГУРНО СА ГО ВКАРАЛИ В ПРОЦЕДУРА ПО ИЗТУПВАНЕ НА ДЖОБОВЕТЕ ...!

22.06.2014 20:14:00

Анонимен

Вярно бе, този мошеник дето заграби Енерго ремонт и източи АЕЦ Белене гласел една курветина, с която живее за Служебен премиер - ей такива работи стават у нашата страна - с откраднати пари се живее нашироко, можеш да се откупуваш от Прокурори и да не отговаряш за извършени престъпления !

22.06.2014 13:03:51

Анонимен

Ще го бъде, ама друг път ! Първо ти - мошенико ще трябва да възстановиш откраднатите пари от ТЕЦ "марица изток" 2, където с Г. Христозов надписвате ремонтите, а той ти плаща с много,много ток, който после делите ...! Но за потока - твоите чорбаджии ще трябва да се научат да плащат на държавите истинските такси, а не на такива крадци като теб - траохи !!!

21.06.2014 21:45:46

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.