• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Манолова: До 16 май е срокът за подаване на заявления на неизплатени заплати в последните 3 години

Манолова: До 16 май е срокът за подаване на заявления на неизплатени заплати в последните 3 години

/КРОСС/ Всички работници, които имат да получават неизплатени заплати за последните три години, т.е след 1 февруари 2015 г. имат тримесечен срок да подадат заявления в Регионалната дирекция на НОИ. Срокът е до 16 май. Трябва да заявяват, че работодателят им е фалирал, по отношение на него е започната процедура по несъстоятелност, те имат неизплатени заплати или обезщетения и искат да бъдат компенсиране от Фонда за гарантиране на вземания. Това обяви пред БНТ омбудсманът Мая Манолова, като обяви, че това е голямата битка, на която е посветила десетки часове през 2017 г. Тези, срещу които не е започнала процедура по несъстоятелност, могат да подадат молба в Инспекцията по труда. Вече има подадени 1400 заявления за последния месец, месец и половина.

„Промяна на избора на омбудсман е суверенно решение на парламента, който избира омбудсмана", допълни Манолова във връзка с гласуваната нова процедура за избиране на заеманата от нея позиция от Народното събрание.

По думите ѝ депутатите имат своите основания, за да бъде осигурена максимална прозрачност.

"Голямото ми притеснение не е в начина на избор, колкото в критериите, които ще приложат депутатите. Много ми се ще да не използват партийни, а професионални критерии, защото институцията не е партийна. В България се прие, че е по-демократичен, ясен и прозрачен явният избор. Всеки застава с лицето си. Не мисля, че има някаква драма в промяната на избора от таен в явен." , каза още Манолова.

"Това, което се опитвам с моя екип, е защита на всички права и свободи на българските граждани.", бяха думите ѝ.

По темата за децата сираци Манолова коментира, че със сигурност системата за закрила има нужда от преглед, защото много неща са неясни и дори абсурдни.

„Много е несправедливо сегашното състояние. Децата сираци са наказани веднъж от съдбата за това, че са без родители и втори път от държавата, институциите, защото критериите за получаване на финансова подкрепа наистина са абсурдни. Например, за да получава наследствена пенсия едно дете-сирак трябва неговият починал родител да има трудов стаж от 3-5 години. За да получи едно дете персонална пенсия, финансова подкрепа от държава, трябва неговият жив родител да не работи и доходът на член от семейството да бъде в рамките на 75 лв. Това означава двама души да имат месечен доход от 150 лв. Това е пълен абсурд", допълни Мая Манолова.

Според нея вече има сериозна чуваемост и разбиране в институциите. По думите ѝ 24 000 са общо децата без един или двама родители, а от тях 18 000 получават наследствена пенсия, т.е става въпрос за около 5500 деца.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.