- 01 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8518
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Омбудсманът Мая Манолова: Никога не съм се оплаквала от липса на правомощия
05 Февруари 2018 | 09:07
/КРОСС/ „Благодаря на работодателите, които се вслушаха във вопъла на работниците, които не можеха да си получат заплатите. Благодаря и лично на Менда Стоянова, която внесе промените, които бяха окончателно финализирани в пленарна зала". Това каза омбудсманът Мая Манолова в предаването "Денят започва" по БНТ по повод законодателните промени, с които се улеснява процедурата за получаване на възнагражденията на работници при несъстоятелност или недобросъвестни работодатели.
„Никога не съм се оплаквала от липса на правомощия", коментира Манолова.
Според омбудсмана работниците окончателно ще могат да получават просрочените си възнаграждения за срок след 1 февруари 2015 г. Това ще става чрез Фонда за гарантиране на влоговете. Има 3-месечен срок, в който трябва да се подаде заявление до териториалната дирекция до НОИ, а ако са подали през януари и февруари, то те ще се считат за валидни. Бланката ще се предлага и на сайта на омбудсмана, може да се намери и в териториалното поделение на НОИ. Манолова ще настоява да може да се подава заявление по местонахождението на предприятието, а не както е сега - само по адресна регистрация на фирмата, което по думите ѝ сега е уловка.
Важно е представянето на приложенията, които трябва да бъдат представени - доказателства за дължимостта на сумите, които претендира работникът. С такава справка би трябвало да се разполага от самия работодател, но това е в идеалния случай, а много често работодателят е изчезнал, без да изплати задълженията си. В тези случаи може да бъде предоставено удостоверение от Инспекцията по труда за извършена проверка, копие от ведомости за изплатени заплати, фишове от заплати или други доказателства, с които разполагат.
Мая Манолова каза, че с останалите документи НОИ разполага по служебен път.
В студиото тя показа списък с некоректни фирми, около 20 на брой. От тях са засегнати няколко хиляди работници.
„Държавата трябва да накара работодателите да си плащат възнагражденията", призова омбудсманът.
На телефон 02 810 69 55 могат да бъдат подавани сигнали до повереното ѝ ведомство при случаи на неизплатени просрочени възнаграждения.