• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

НЕК не е водила преговори с американските централи за по-евтин ток

НЕК не е водила преговори с американските централи за по-евтин ток

/КРОСС/ Въпреки декларациите на кабинета „Близнашки" и ДКЕВР се оказва, че разговори за предоговаряне на контрактите за скъпия ток от двете американски ТЕЦ - „Марица-изток 1" и „Марица-изток 3", изобщо не е имало. За да се постигне някакъв напредък, енергийният регулатор трябва да промени решението си, с което от 1 юли драстично оряза част от тарифите на двете централи. Освен това ултимативно бе предложено след разговори цените им да бъдат намалени с 20 и 30%, пише „Сега".

Според изпълнителния директор на "Марица-изток 1" Питър Литгоу централата е готова да преговаря за намиране на общо решение в енергийния сектор, ако ДКЕВР оттегли или промени решението си. „Ние сме отворени за диалог, но решението на регулатора в момента е пречка да имаме каквито и да било разговори, защото ние сме длъжни да защитим инвестицията си", обясни той.

На същото мнение е и колегата му от „Марица-изток 3" Гари Левсли. По думите му обаче предоговаряне на условията за задължителното изкупуване на тока може да има, но след анализ на „общата картинка" и без поставянето на ултиматуми.

Левсли поиска яснота за доставките на въглища, за финансовите задължения в сектора и стратегия за оздравяването му. „Две години само се приказва, без да се предприемат действия", коментира той. Според него оздравяването на енергетиката минава и през затварянето на замърсяващите околната среда, неефективно работещите и продаващите скъпа електроенергия централи.

Разсрочването на договорите с двете ТЕЦ бе една от мерките в пакета за стабилизиране на сектора, предложено от служебния икономически министър Васил Щонов. Той даде и конкретно решение - контрактите да се удължат, а цената за изкупуване да стане по-ниска. Такава мярка досега не е реализирана.

Освен мъглата около преговорите не е ясно и дали е направено нещо с предложението на „Марица-изток 1" и „Марица-изток 3" да използват една от 400-киловолтовите далекопроводни линии, собственост на държавния „Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), за износ на половината от своя ток в Турция.

Точно 580 млн. евро до 2020 г. са нужните инвестиции за покриване на стандартите по безопасност на мрежата на ЕСО, обяви вчера Стефан Солаков от държавното дружество. С парите ще бъдат изпълнени проекти за увеличаване на преноса на Североизточна България, за да могат да бъдат оползотворени вятърните централи, да бъдат модернизирани подстанциите във Варна и Добрич, както и да бъде построена нова 400-киловолтова линия между Пловдив и централите в Маришкия басейн, паралелна на досегашните. Трябва да бъдат изградени и нови 400-киловолтови линии до Турция и Гърция.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.