• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

„Люлин - МО" ще трасира пътя на астронавтите и космонавтите към Марс и ще определи дозите радиация

„Люлин - МО" ще трасира пътя на астронавтите и космонавтите към Марс и ще определи дозите радиация

/КРОСС/ Първата човешка стъпка на Марс ще бъде подсигурена от БАН. Единственият български научен експеримент на друга планета е част от руско-европейската мисия „ЕкзоМарс". Той включва апаратура, която измерва на какви дози радиация ще бъде изложен бъдещ екип от хора, който трябва да бъде изпратен на Червената планета през 2030 г. Това съобщиха за Труд от Института за космически изследвания.
Българският апарат, наречен "Люлин - МО", вече се отправи на своето седеммесечно пътуване до Марс на борда на ракетата „Протон - М". Малко преди обяд вчера тя излетя от космодрума „Байконур".

Основната цел на мисията „ЕкзоМарс" е да търси следи от живот на далечната планета, обясни проф. Йорданка Семкова, ръководител на дозиметрическия блок към FREND, от който е част българският апарат.
„Люлин - МО" ще трасира пътя на астронавтите и космонавтите към Марс, като ще определи на какви дози радиация ще бъдат изложени те. На базата на българските данни ще могат да бъдат подготвени екипировката и продължителността на полетите на човешката мисия, така че тя да издържи пътя до Червената планета и престоя на нея.
„Отсега се знае, че дозите радиация са големи и застрашават човешкия живот", уточни проф. Семкова, цитирана от "Труд". По думите й българският екип очаква първите данни от Космоса да пристигнат на 4-5 април.
„Когато ракетата достигне планетата, апаратът ни няма да кацне. Ще бъде спуснат само спускателният модул на Европейската космическа агенция, който има технологични задачи.
Ще бъдат направени модели как може да се каца на планетата", обясни още тя.
Нашият уред пък ще остане на 400 км от Марс, където ще бъдат събирани данни за наличието на метан, за който учените смятат, че ще даде отговор на въпроса има ли живот на Марс.
„След толкова години работа се вълнуваме много. Това ще е нашето върхово постижение, ако всичко е наред с излизането от орбита. Това означава, че ще имаме успешен експеримент на друга планета, посочи още проф. Семкова.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.