• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

3D принтери ще произвеждат сърца и артерии

3D принтери ще произвеждат сърца и артерии

/КРОСС/Учени смятат, че триизмерни принтери биха могли в бъдеще да създават живи органи, пише сп. Live Science.

Изследователите са разработили метод за отпечатване на 3D модели на различни анатомични структури, включително сърца, артерии и кости. Този процес би могъл да се използва за създаване на меки импланти, в които да растат живи тъкани, формирайки органи. Друго приложение на иновативната технологията може да са принтери за храна.

3D принтерът е машина, която произвежда предмети от различни материали - пластмаса, керамика, стъкло и метал. Устройството полага един върху друг слоеве, изграждайки триизмерни предмети. Конвенционалните триизмерни принтери произвеждат предмети от твърди материали. Отпечатването на меки материали обаче се оказва сложна задача.

"Металите, керамиката и полимерите се принтират триизмерно от много години, но запазването на формата на меките материали, които могат да се деформират под собствената си тежест, е сериозно предизвикателство", казва Адам Фийнберг, биоинженер от Университета Карнеги Мелън, който е един от авторите на новото проучване.

3D принтерите са подходящи за производство на медицински устройства, съобразени с индивидуалните нужди на пациентите като зъбни импланти, слухови апаратчета и протези. Създаването на меки импланти - процес, познат като биопринтиране, би могло да осигури алтернатива на традиционните импланти, заместващи увредени органи, изтъква Фийнберг.

Екипът му е разработил метод за 3D-принтиране на меки материали в баня от поддържащ флуид, съдържащ желатинов прах, подобен на желатина, който се продава в хранителните магазини. С помощта на данни от медицински скенери, изследователите са принтирали прости анатомични структури от различни биологични материали, какъвто е колагенът, например. Експерименталните структури са включвали бедрена кост, човешка коронарна артерия, ембрионално сърце на пет дена и външни гънки на човешки мозък. Моделите са били принтирани с резолюция около 200 микрона. За сравнение, средната широчина на човешки косъм е около 100 микрона. Учените подчертават, че все още не са биопринтирали органи, но резултатите са важна крачка в тази посока. "Необходими са години на изследвания", казва Фийнберг.

Екипът планира да проведе опити с истински клетки от сърдечна тъкан. Триизмерно принтираните структури ще служат като матрици, в които клетките да се размножават и да формират сърдечен мускул.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.