- 14 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9179
- GBP / BGN 2.3239
- CHF / BGN 2.0927
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Всеки трети студент по медицина иска специализация в чужбина
29 Септември 2014 | 07:23
/КРОСС/ Всеки трети студент по медицина иска да специализира в чужбина, та дори у нас да се отпуснат повече бройки държавна поръчка, за които не се плаща. Това прави 30 на сто от бъдещите ни лекари, показва проучване на Медицинския университет в София, съобщи заместник-ректорът по учебната дейност проф. Каролина Любомирова, цитирана от в."Монитор".
Младите не се блазнят да останат у нас дори за по-високи заплати и дори назначаване на редовни щатове в болниците, докато специализират, а не само на специализантски договори. В чужбина ги привлича възможността да работят с
медицинска техника от висок клас и да са в крак с научните достижения още с въвеждането им.
Младите лекари, които остават у нас, масово избират напоследък да специализират акушерство и гинекология, ендокринология и гастроентерология, показват още данните на Медицинския университет в София.
Оказва се, че вече има и известен ръст на броя на желаещите да специализират анестезиология и реанимация. Тази специалност бе сред най-пренебрегваните през последните десетина години. В резултат броят на анестезиолозите падна драстично. Към момента в цялата страна те са между 700 и 800 души, като по-голямата част от тях са съсредоточени в големите болници в София, Варна и Пловдив. Общинските лечебни заведения изпитват най-остър дефицит за тях.
Оказва се, че у нас се падат по 1,6 анестезиолози на една болница. Вече няма лечебно заведение в страната, в което да няма поне един незает щат за такъв специалист. Известно е, че сред официално регистрираните анестезиолози има много специалисти, които
не работят в клиники и отделения а във фирмени представителства например, не са малко и медиците в пенсионна възраст.
Все още обаче малко са кандидатите да специализират клинична токсикология, патология, неонатология, педиатрия и вирусология, тъй като тези специалности не са доходоносни.
1433 студенти редовна медицина са приети тази учебна година в Медицинския университет. От тях 180 души са в държавна поръчка медицина, 140 - дентална медицина, и 120 фармация.