• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Да стискаме палци на "Меркрон"!

Да стискаме палци на "Меркрон"!

/КРОСС/ Днес Франция посреща националния си празник, а в Париж продължава посещението на американския президент Доналд Тръмп. Вчера там беше и цялото германско правителство - за традиционното общо заседание на двата кабинета. Дали прословутият германо-френски „мотор" на ЕС отново ще вдигне оборотите?

Вчерашната среща между двете правителства начело с Меркел и Макрон беше замислена именно като историческо рестартиране на този мотор. Защото през последните осем години той все кихаше, давеше се и засичаше. Последният френски президент Франсоа Оланд беше доста анемичен, а предшественикът му Саркози водеше непредвидима, спонтанна политика. Така за тези осем години Германия по неволя се превърна в европейски хегемон, а Франция - в неин икономически и политически подгласник. Но за Европа е много важно двете страни да са в добър баланс. Съюзът между Франция и Германия, обединяването на техните сили - това е самата сърцевина на ЕС, включително и исторически погледнато. Така че всички, които мислят доброто на ЕС, би трябвало да стискат палци Париж и Берлин отново да дръпнат напред. Но хармонията помежду им далеч не е идеална, тъй като двете страни често пъти имат доста различни интереси.

Какво ги свързва и разделя

На вчерашната среща Меркел и Макрон сръчно и политически правилно поставиха акцента върху общото: и двете страни искат ЕС да направи повече за своите отбранителни възможности (договориха се за нов европейски изтребител), и двете страни са за решителна борба срещу тероризма и за насърчаване на инвестициите.

Макрон и Меркел споделят общи позиции и по редица други световни проблеми: климатичното споразумение, глобалната търговия, бежанците. Има обаче и горещи теми, към които се посяга твърде предпазливо. Преди изборите за Бундестаг наесен Ангела Меркел гледа да не обсъжда нищо, което може да обремени германските данъкоплатци с нови европейски тежести. Франция на свой ред настоява за задълбочаване на сътрудничеството в еврозоната, за общ бюджет и общ министър на финансите, а Макрон доскоро беше привърженик и на идеята за общи облигации - все мерки, които могат да стреснат германските избиратели и да влошат позициите на Меркел преди изборите.

Не само Франция, но и Италия открай време искат да се поотпусне и примката на пакта за стабилност на еврото - тоест, мечтаят да се отърват от оковите на бюджетната дисциплина, на която държи Германия. Всичко това Меркел предпочита да обсъжда чак след като евентуално спечели изборите за Бундестаг. В същото време Берлин има към Париж едно фундаментално очакване: да се реформира френският пазар на труда (както навремето, с цената на поста си, направи германският канцлер Шрьодер), за да стане френската икономика по-ефикасна и конкурентоспособна. А това означава в пряк текст - да се орежат традиционни права и привилегии на наемния труд. Знаем обаче, че във Франция такива мерки винаги изкарват на улицата милиони гневни хора.

Меркел, Макрон и денят хикс

На фона на всичко това: дали Меркел и Макрон наистина имат потенциала да изправят ЕС на крака? Техният тандем вече си има политически прякор: Меркрон. Този политически "кентавър" е наистина интересен. Меркел притежава огромен опит и международен авторитет, тя е спокойна, разсъдлива и предпазлива, но в същото време човек на делата, а освен това има на своя страна супер успешната в момента германска икономика и една държавна хазна, която е претъпкана с излишни милиарди. Макрон пък е млад, динамичен, страстен европеец, човек на новото време, бликащ от идеи. И в момента тъкмо той може да помогне за разведряване на отношенията с Доналд Тръмп.

Затова надеждата сега е, че този тандем ще сработи, а ЕС ще живне от инфузията на свежа кръв. Двамата със сигурност ще предприемат решителни мерки за изграждане на общоевропейска отбрана и в борбата срещу тероризма. Може да се очаква още, че еврозоната ще започне да изгражда своите структури, в резултат от което да се превърне в същинското ядро на бъдещата европейска федерация или конфедерация. Но преди изборите за Бундестаг на 24 септември няма да се случи нищо съществено. Без да преувеличаваме ролята на Германия - тъкмо 24 септември ще бъде денят хикс за целия ЕС.

Източник: Дойче Веле 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.