- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Депутатите забраниха носенето на бурки на публични места
30 Септември 2016 | 12:37
/КРОСС/ Парламентът прие окончателно забраната за носене на облекло, скриващо напълно или частично лицето, на публични места. Забраната ще важи за всички официални институции и обекти, за селата и градовете, свързани с представяне на административни, образователни или обществени услуги, както и в местата за обществен отдих, спорт, култура и комуникации.
Преди началото на дебата по законопроекта от ДПС предложиха обсъждането му да отпадне от дневния ред на Народното събрание, тъй като според тях се дава повод на реваншистки, радикални, нездрави сили. Забраната няма да важи за домовете на гражданите или официалните места за молитва на съответното вероизповедание. За нарушение на тези разпоредби законът предвижда наказание и глоба в размер на 200 лева за първо нарушение и 1 500 за всяко следващо.
По-рано днес от ДПС настояха да се отложи дебатът, тъй като въпросният закон уязвява законността и дава повод на реваншистки сили за мъст и се превръща в израз на ислямофобия. Четин Казак и Джейхан Ибрямов заявиха:
За да угодите на Патриотичния фронт, за да си гарантирате безметежно управление още няколко месеца, вие сте готови на всичко, дори и да приемате антидемократични текстове, каза Казак.
Нито един от тези атентатори не е бил забулен, със скрито лице или закрит. Философията на всички тези хора е "С открито лице пред Бога", подчерта Ибрямов.
Парламентарната група на ДПС напусна залата, а лидерът на партия ДОСТ Лютви Местан също се обяви против закона:
Каквото и наименование да дадете на този законопроект, то неговата цел е ясна - нацистко отрицание на културното различие в българското общество.
Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт заяви, че законът е необходим и обясни защо:
Този закон е опит да се спре радикализмът, разделянето на обществото и неговото противопоставяне на религиозна основа. Ако нямаше подобни ексцесии в Пазарджик и на други места, подобен закон едва ли щеше да се роди в това Народно събрание.
Валери Жаблянов от БСП добави, че подобно законодателство не е чуждо и на Турция:
Такова законодателство е приемано през 1925 година. Мустафа Кемал Ататюрк със закон отменя носенето на фесове в османската империя и на друго религиозно облекло.
Красимир Велчев от ГЕРБ заяви, че законът не е насочен срещу религиозни общности и не е репресивен:
80 процента от разкриваемостта на престъпленията във всяка една държава вече се дължат на системите за видеонаблюдение. Как хората в тези институции ще си гледа работата, като ние ги спъваме, не даваме възможност те да направят разкриваемост?