- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Местан: Няма нужда от специален закон за медиите
14 Март 2014 | 14:52
/КРОСС/„Хубава, дълга реч" - така ДПС лидерът Лютви Местан коментира и речта на президента Росен Плевнелиев пред народните представители днес.
Имам позитивно отношение към инициативата му - месец на политическите консултации, добави Местан.
Диалогът е безалтернативен, дори когато в него се срещат политически различия, каза още Местан и призна, че е очаквал от държавния глава, „когато поставя въпроса за етническото напрежение, да бъде малко по-конкретен кои са провокаторите, защото този етикет не може да бъде лепнат на цялата политическа система".
Накратко казано, инициативата е добра и от чисто формален характер, ако придобие по-съдържателен ще бъде в полза на всички", обобщи той.
В изказването си в парламента президентът Росен Плевнелиев засегна темата за медиите и призова за приемане на Закон за медиите. "Медийната саморегулация е важна, но невъзможна при висока концентрация на собствеността", каза Плевнелиев. Според него е невъзможно да има медийна свобода при висока концентрация на собственост.
Като политик либерал дълбоко вярвам в принципите на медийната саморегулация, т.е. гледам отговорно и сериозно на предложението на журналиста Кирил Вълчев, според когото няма нужда от специален закон за медиите, коментира председателят на ДПС Лютви Местан.
Според Местан трябва да се стъпи само на етичните правила на журналиста. По въпроса за медийната концентрация и медийния монопол той зададе въпроса: "Къде свършва митът и къде започва реалността?". Според него нелепо звучат твърденията "еди-кой си има медиен монопол". Ако е проблематично една публична фигура - политик да бъде собственик и на медии - това е реалност. Обаче къде започва митът - в твърдението за медийна концентрация и монопол, посочи той.
Има консенсус, че при формиране на общественото мнение делът на различните медии, на телевизионните оператори е между 36% и 39%. На мен не ми е известно Делян Пеевски да е собственик на телевизия категоричен бе Местан. И това не е новина. Не ми е известно и да е собственик на радио. Не ми е известно и да е собственик на Интернет сайт. Станаха общо 91% като сумираме всички проценти от пазарните дялове, в което той има нула процента. Останаха 9% пазарен дял на печатните медии, в който той или семейството му са собственици на 4 вестника, което представлява под половин процент. Може ли този 0.05% да се определи като медийна концентрация или монополно положение - ето това вече е мит и е крайно време да говорим с езика на фактите и да не оставаме в плен на внушенията, смята Местан.
Готов съм на разговор какво трябва да се направи, за да се придвижи напред България по отношение на медийната свобода, подчерта той. И попита дали някой от журналистите е почувствал дори намек за натиск от изпълнителната власт. Според лидера на ДПС дори е възможно да се предложат промени в законодателството и на регулация да подлежат само обществените електронни медии - БНТ и БНР, а останалите да спазват етичните норми на професията, както е в много страни.