-
13 Март 2025 |
USD / BGN 1.7967
GBP / BGN 2.3262
CHF / BGN 2.0333
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Местан отхвърли твърденията на Станишев, че ДПС са поискали сектор „Сигурност" през 2013 година

12 Май 2016 | 10:15

/КРОСС/ В сутрешния блок на бТВ председателят на ДОСТ Лютви Местан отхвърли категорично твърденията на Сергей Станишев, че ДПС са поискали сектор „Сигурност" през 2013 година. „Важен е субектът на инициативата - дали ДПС е поискало или по-скоро му е било предложено и защо" - заяви председателят на новата партия. Местан уточни, че държи да бъде коректен независимо, че казаното от него защитава бившата му партия и на практика открои водещата отговорност на Станишев и БСП за процесите от 2013 година. Той призова Станишев да не се прави на „света вода ненапита", прехвърляйки цялата отговорност върху Местан, ДПС и Пеевски.
Сергей Станишев има да отговаря на много въпроси. През последната година той твърде често коментираше Местан и ролята на Местан във връзка с края на кабинета "Орешарски" и има да отговаря на много въпроси, които ще му задам. С кои фактори се договори управлението на Орешарски по време на първия кабинет на Борисов? Там ще намерите ключа за последвалите събития, заяви председателят на ДОСТ.
По това време сектор "Сигурност" беше обещан на ДПС от лидера на ПЕС. Той прави най- фаталната си грешка досега като прехвърля отговорността за събитията на някой друг, допълни Местан. По думите му Сергей Станишев трябва да прояви повече политическа мяра. „Като човек, който е пряк участник в събитията, той знае по-добре от мен чия е отговорността и каква част от нея е негова" , допълни още Местан.
На въпрос дали би се извинил за назначаването на Пеевски, както направи Сергей Станишев, Местан подчерта, че извинението предполага съзнание, ако не зa вина, то за отчетлива, едностранна политическа отговорност. Що се отнася до отговорността, тя ако е на Местан, поднасям много искрено извинение. Но питам Станишев има ли доблестта да се яви в това студио и да каже - отговорността за назначаването на Пеевски е на Местан, допълни лидерът на ДОСТ.