- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Л. Местан: Вратите на Европа не може да бъдат затворени за бежанците
19 Септември 2015 | 13:00
/КРОСС/ Водещ: Лидерът на ДПС Лютви Местан беше домакин на Весна Пусич и на другите регионални либерали, ако мога така да кажа. Обаче въпреки това, което тя каза, май не е много удобно да си политически коректен либерал в днешно време. Орбан например беше, а сега вече не е.
Лютви Местан: Аз се извинявам, но преди малко гледахме репортаж с един истински либерал - Весна Пусич. Орбан не е и никога не е бил либерал.
Водещ: Беше либерал, беше, `90-те беше.
Лютви Местан: Но припозна семейството на християндемократите.
Водещ: Да, по-късно да.
Лютви Местан: И аз мисля, че християндемократите имат проблем със своята идентичност точно с такива лидери, които са протектирани от тях. Категорично отказвам да мисля за Орбан в разбирането ми за либерал и за либерализъм.
Водещ: Добре, тогава задавам ви директно въпроса - иска ли ДПС да отворим широко вратите за бежанците?
Лютви Местан: Аз не зная какво влагате в определението „широко", но вратите на Европа не могат да бъдат затворени за бежанците. Хуманистична Европа - Европа на свободата и демокрацията, не може да изправя пред бежанците нито телени мрежи, нито нови берлински стени. Това означава край на идеята за Европа на хуманизма, на свободата и демокрацията. Само да си представим алтернативата, г-н Василев - всички европейски държави затварят границите си за бежанците с телени мрежи. Представете си това го прави и Турция. Какво става с тези хора? Какво ги чака? Днес чухме една много сполучлива метафора от премиера - пред тях е оградата, зад тях е ятаганът. Европа не може да остане безучастна към тази трагедия.
Водещ: Само да отбележа, че стената започна да се строи в България при правителство с ваша подкрепа преди една година, нали?
Лютви Местан: Без наше съгласие за изграждане на стената. Много важна уговорка.
Водещ: Това не е ли новина?
Лютви Местан: Не. Мисля, че съвсем скоро имах възможност да изкажа тази теза на форума на..., 25 години... Винаги сме имали категорична позиция против всякакви телени мрежи и против всякакви нови Берлински стени. Тук по-важният въпрос обаче е, че страни, които не са членки на ЕС, поемат огромна част от бежанската тежест, в това число и Сърбия. Тоест тези страни, без да са част от ЕС, са част от решението на бежанския проблем. И мисля, че една идея, която ние застъпваме повече от година, включително и в нарочно мое писмо до председателите на либералните партии в цяла Европа, в това число и до АЛДЕ, за необходимостта от нова концепция за разширяване на ЕС към Западните Балкани и Югоизточна Европа като алтернатива според мен на грешния петгодишен мораториум, наложен от Юнкер, днес придобива нова сила, нова актуалност. И не случайно нашият форум, конференцията днес завърши с приемането, при това с консенсус на нарочна резолюция, с която ние предлагаме на АЛДЕ да постави този въпрос - за необходимостта от нова стратегия, нова концепция за разширяването на ЕС към Западните Балкани и Югоизточна Европа на вниманието на Европейския съюз, преди това на Европейския парламент. Западните Балкани и Югоизточна Европа не могат да останат в сивата зона между Изтока и Запада. Неинтегрирани Западни Балкани представляват по-голям риск за сигурността и стабилността на ЕС, отколкото ако бъдат интегрална част от този ЕС. Много интересно, че тази наша идея по едно може би не съвсем случайно стечение на обстоятелствата получи много силна институционална подкрепа от президентите на Словения и Хърватия, които са изпратили писмо до Доналд Туск, председателя на Европейския съвет, в което настояват на нарочно извънредно заседание на Европейския съвет разширяването на ЕС към Западните Балкани да се включи сред новите приоритети на ЕС. Ще цитирам само едно изречение: По-нататъшното задържане на процеса на разширяване, съчетано с икономическата криза и актуалните предизвикателства за сигурността, може да се превърне в допълнителен фактор за дестабилизиране на Западните Балкани. ЕС трябва да внесе в процеса на разширяване списъка на политическите си приоритети, а да не го смята за чисто техническо повторение.
Водещ: Добре, да се върнем на проблема с бежанците. Европа и ислямът. Кой тук е силният и кой е слабият?
Лютви Местан: Честно казано, този въпрос ме затруднява, но не, защото е сложен, а защото дълбоко несподелям една скрита теза, която се съдържа във въпроса. Европа и ислямът не могат да бъдат противопоставяни. Аз например съм европеец мюсюлманин. Представлявам една прашинка от етнокултурното многообразие. По-точната дума е богатство, пъстрота на ЕС и не мога да бъда противопоставян на Европа. Тук няма място за въпрос кой е по-силният. Подобен въпрос съдържа в себе си скрита теза или съдържа представата за Европа като за един затворен християнски клуб. Европа не е това. Европа отдавна е мултикултурна и независимо от Шенген, независимо от днешните телени мрежи, дори да е затворен съюзът, той неизбежно, и бежанската вълна го показва, ще се разширява цивилизационно отвътре. Интеркултурното взаимодействие, цивилизационният обмен са естествено състояние на XXI век.
Водещ: За ценности ли става тук дума, или просто за някакъв прагматизъм? Има едни хора, които искат по-добър живот, и едни бизнесмени, които искат по-евтина работна ръка.
Лютви Местан: В този въпрос вече има една друга теза, с която съм напълно съгласен. Дълбоко съм убеден, че онова, което се представя като риск за ЕС с тази бежанска вълна чрез това културно взаимодействие, според мен може да се окаже и шанс. Точно тази теза беше застъпена от либералните лидери на форума днес. Чухме го и от д-р Миновес, председателят на Либералния интернационал. И особено силно тази теза беше застъпена от големия приятел на България, президент на АЛДЕ сър Греъм Уотсън. Те са на категорична позиция, че тази бежанска вълна освен риск, освен тежко изпитание за ЕС, именно защото ЕС се оказа неготова да посрещне това предизвикателство, в крайна сметка предвид демографските проблеми, които изживяваме, ако щете и необходимостта от работна ръка, може да се окаже и шанс за Европа и за европейската икономика.
Водещ: Казвате Греъм Уотсън. Видяхме днес, че европейските либерали наградиха Ахмед Доган.
Лютви Местан: За принос към развитието на либерализма.
Водещ: Попитаха ли ви обаче за бъдещата кариера на Делян Пеевски?
Лютви Местан: Не, разбира се.
Водещ: Дори в кулоарите?
Лютви Местан: Това е тема, в която са фиксирани журналисти с вашия профил, г-н Василев.
Водещ: Какъв е моят профил?
Лютви Местан: На журналист, който непременно ще зададе въпроса за Делян Пеевски на Лютви Местан, председателя на ДПС. Приемете този комплимент от мен.
Водещ: Приемам го. Все пак, ако знаете нещо за кариерата, защото се говори, че тя приключва, кажете ни.
Лютви Местан: Аз препоръчвам да се обърнете по въпросите за бъдещето на Делян Пеевски към определени медии, които са по-компетентни от мен по този въпрос.
Водещ: Добре, след като имам тази слава на задаване на неудобни въпроси...
Лютви Местан: Не, не съм стигнал чак до там. Имам предвид за точно определен въпрос и не ме разочаровахте и тази вечер. Поздравявам ви.
Водещ: Радвам се. Кажете в тази напрегната ситуация какво трябва да направи Бойко Борисов в момента?
Лютви Местан: Според мен Бойко Борисов, когото по моему, несъвсем справедливо правят опити да го сравняват с Орбан. Той трябва да се държи не като Орбан. Аз мисля, че нашият премиер и с днешните си изявления се опитва да се държи като един европейски премиер, който е отворен за трагедията, която тласка бежанските вълни към българската граница. Метафората му какво да правят тези хора - „Пред тях е телената мрежа, зад тях е ятаганът" от думи трябва да се премине към конкретни инициативи и на българското правителство, на срещите на Върха, защото Европа ще се справи с бежанската вълна само чрез общи решения, общи позиции. Няма друг изход. Европейските страни трябва да разпределят тежестта на бежанските потоци, ако е необходимо и с квотно разпределение на тази тежест.
Водещ: Те не искат да стоят при нас в тези квоти. Те искат Германия, както стана ясно, и Швеция.
Лютви Местан: Вероятно и бежанците са информирани за все още ограничените възможности на България, на българската икономика, на социалните системи на българската държава. Аз мисля, че това не е изненада.
Водещ: Вие имате ли идея защо главният прокурор Сотир Цацаров днес се среща с президента на Турция Ердоган?
Лютви Местан: Честно казано, научих тази новина малко преди да тръгна към вашето студио. Може би трябва да отправите този въпрос към говорителя на главния прокурор. Онова, което мога да предположа, ако въобще трябва да правя предположение е, че при подобен род срещи има практика гости, които имат специална програма със свои колеги, правят протоколни срещи и с държавния глава. Мисля, че и нашият президент приема гости на министри, на министър-председатели, на други държавни институции. Мисля, че е тривиален елемент от държавния протокол.
Водещ: Накрая ще кажете ли, че ДПС винаги е било право или в тази ситуация, в която всичко се тресе, трябва и ДПС да се промени с нещо?
Лютви Местан: ДПС се променя.
Водещ: Как?
Лютви Местан: ДПС се променя. ДПС днес показа, че е партия, която може да участва със свои идеи и в общия европейки дискурс. Неслучайно бяхме домакини на тази висока среща.
Водещ: Вие седем пъти споменахте либералните ценности, нито веднъж прословутия етнически модел в България. Това случайно ли е? Това ли е промяната, към която върви ДПС?
Лютви Местан: Какво разбирате под етнически модел? Защото тези дни аз чух една странна интерпретация на етническия модел от премиера Борисов. Дори в една от темите, които предварително сте ми изпратили, противопоставяте либералното ДПС на етническия модел. Искам да ви кажа, че темата за българския етнически модел зае сериозно място в изложението ми днес пред либералните лидери от Югоизточна Европа. ДПС е либерална партия точно заради етническия модел. Ако някой бърка етническия модел с етнопартия, това е друга тема.
Водещ: Имам предвид къде е важният ви акцент?
Лютви Местан: Важният акцент е точно върху либералната идентичност на ДПС, а изградихме тази идентичност заради българския етнически модел, в основата на който е стратегическото решение на ДПС. За разлика от всички други партии от Балканския полуостров с подобен профил, ние избрахме да се развиваме не като етносубект, а наша национална либерална партия. Дали това се признава от нашите политически опоненти е друг въпрос, въпрос на рецепция.
Водещ: Аз исках да попитам дали вие като лидер на ДПС имате ваш личен лидерски почерк, който ви различава от предишния дългогодишен лидер?
Лютви Местан: Аз мисля, че за почерка на един или друг лидер оценката трябва да е външна, но мисля, че ние в ДПС показахме една недотам позната с оглед на българските политически страсти култура на приемствеността и това е неоспоримо предимство на ДПС.
Водещ: Разбрах ви чудесно. Благодаря ви.
Лютви Местан, председател на ДПС
БНТ, „Панорама"