- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Правят метаново гориво от екскрементите на астронавти
23 Декември 2014 | 14:08
/КРОСС/Американски учени са разработили технология, която преработва екскрементите на космонавтите в метаново гориво за космически кораби, съобщава Advances in Space Research, цитиран от Lenta.ru.
Обичайната практика на НАСА е да се събират биологичните отпадъци в специални контейнери, които изгарят при обратното влизане на космическия апарат в атмосферата. Но за бъдещите дълги полети (в частност и при строежа на лунната база) това решение не е подходящо. Също така не е редно да се замърсява повърхността на Луната.
От НАСА помолили за помощ професор Пратап Пуламанапалил (Pratap Pullammanappallil), като го снабдили с достатъчно количество контейнери с изкуствени екскременти и храноотводи за целите на експериментите му. Професорът анализирал скоростта и обемите на получения метан чрез серия опити. Станало ясно, че само за една седмица системата произвежда 290 литра метан на човек.
Новият биореактор убива болестотворните микроорганизми и произвежда биогаз - смес от метан и въглероден диоксид. Апаратурата на Пуламанапалил разлага органичните съединения и може да извлече от отпадъците около 750 литра непитейна (техническа) вода. Тя по-късно може да бъде разделена на водород и кислород чрез електролиза и с нейна помощ да се възобновяват запасите от въздух за космонавтите.
Мислите на професора стигат и по-надалеч. Издишаните от астронавтите въглероден диоксид и водород също ще могат да се конвертират на свой ред в метан и вода.