- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Проблемът с мигрантите се задълбочава
04 Октомври 2016 | 15:17
/КРОСС/ Проблемът с мигрантите се задълбочава. Бежанските центрове в страната са препълнени. Изграждат се допълнително места за настаняване. А хиляди мигранти пребивават извън центровете неопределено време, докато получат статут. В същото време сме заплашени от засилване на мигрантската вълна.
Бежанските центрове в страната са препълнени. Те работят с над 7 процента над капацитета си., съобщи днес Димитър Киров, началник на дирекция „Качество на процедурата за международна закрила" към Държавната агенция за бежанците (ДАБ). Той допълни, че се взимат допълнителни мерки за подсигуряването на условия за настаняване, въпреки запълнените места като посочи, че в териториалните поделения на агенцията са настанени 5568 души, а контейнерно селище с капацитет от 400 души е в готовност да бъде приведено в експлоатация. Предвидено е изграждането и на второ контейнерно селище със същия капацитет.
От началото на годината над 10 000 мигранти са напуснали доброволно бежанските центрове, което значително забавя процедурата за получаване на статут, но докато тя тече, чужденците имат право свободно да се придвижват у нас.
На 24 септември, по време на среща на върха във Виена, българският премиер Бойко Борисов настоя за затваряне на границата на ЕС. Той постави условие в понеделник (днес) да бъде преведена сумата, която България трябва да получи за техническо оборудване и за подобряване условията на живот на служителите, ангажирани в строежа и охраната на границата с Турция - първо 108 млн. евро, а след седмици и още 52 млн.
80% от средствата ще се използват за засилване на охраната на границата.
С 15 милиона евро ще бъдат изградени три кризисни центъра от затворен тип, в случай на по-голям бежански поток.
2 милиона евро са за доброволно връщане на хиляда бежанци в страните, откъдето са дошли.
По-голямата част от мигрантите, които влизат в България, вече не са семейства, бягащи от Сирия и Ирак, а млади мъже, предимно от Афганистан - около 70% от общия брой.
Военният ни министър обаче е предпазлив в действията си и прехвърля отговорността на ЕС.
Действително в последните месеци имаме огромен проблем, свързан с афганистански бежанци. Търсим решение на проблема. Но си спомняте, че само преди няколко дни европейските лидери коментираха този въпрос и аз съм убеден, че ще се намери общо решение, т.е. ЕС в цялост ще поиска подписване на споразумение за реадмисия, каза министърът на отбраната Николай Ненчев.
Така той коментира възможността за изтегляне на контингента ни от Афганистан, след като на няколко пъти премиерът Бойко Борисов заговори за евентуално изтегляне на българския контингент от Афганистан, ако не се намери възможност страната да приема обратно нелегалните мигранти.
Аз разбирам премиера... Но нека ясно да го кажа: Какво означава да оттеглим нашия контингент и какво означава, ако всички страни членки оттеглят контингентите си - ттова означава разпад на държавата и най-вероятно бежанският натиск върху България ще бъде увеличен многократно. ЕС в цялост ще поиска подписване на споразумение за реадмисия, каза Ненчев.
Междувременно Сърбия предупреди, че ако Западна Европа започне да връща обратно нелегалните мигранти, те ще бъдат връщани в държавите, от които са дошли - България и Гърция. Държавният секретар в Министерството на труда и социалната политика на Сърбия Ненад Иванишевич поясни, че това е позицията и на германските власти.