• 14 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.9179
  •  GBP / BGN 2.3239
  •  CHF / BGN 2.0927
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

ДАНС установила 20 опасни нелегални имигранти в България

ДАНС установила 20 опасни нелегални имигранти в България

/КРОСС/ Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) е установила около 20 опасни нелегални имигранти, влезли на територията на България. Те са настанени в центровете от затворен тип на Дирекция „Миграция" към МВР и не представляват опасност за обществото, увери пред bTV директорът на звеното и зам.-директор на Гранична полиция Йотко Андреев.
„Към този момент няма представители на „Ислямска държава"," информира още той и подчерта, че службите за сигурност в България работят много активно и не бива да се подценяват.
Йотко Андреев обясни, че оглавяваната от него Дирекция „Миграция" се занимава с нелегално пребиваващите у нас чужденци, които към този момент са около 1000 души. Те са настанени в центровете под юрисдикцията на дирекцията, които са от затворен тип и наподобяват затвор.
Онези чужденци, които подадат молби за специален статут, стават отговорност на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и се преместват в центровете на ДАБ.
Андреев оцени като адекватна организацията на органите, ангажирани с влизащите в страната чужденци. „В следствие на този миграционен натиск, който започна още през 2011 г. след събитията в Африка, след това Близкия изток, в края на 2013 г. се формира Кризисен щаб, който направи разпределителния център в Елхово - той проучва влизащите в страната и оттам се разпределят към центровете на Дирекция „Миграция" и на ДАБ в зависимост от това дали искат статут", обясни още Йотко Андреев.
Той разказа и каква е процедурата с нелегалните имигранти, които не представляват заплаха за националната сигурност, но и не са бежанци. „Най-напред трябва да установим самоличността им, което обикновено е много трудно, защото 95% от тях нямат документи. След справка в съответното дипломатическо представителство и издадена заповед за експулсиране от българските власти, трябва да убедим тези граждани да подпишад декларация за доброволно експулсиране", разказа Йотко Андреев.
Той уточни, че основен проблем на този етап е, че дипломатическите представителства отказват да приберат гражданите си, ако те не са подписали доброволната декларация, а имигрантите пък често отказват. „Държавите от третите страни не желаят да ги вземат обратно без доброволна декларация. Нашите служители разполагат с 6 месеца след издаването на заповедта да ги убедят, след което Административен съд в съответния регион може да удължи периода на престой с 12 месеца. След изтичането на 18 месеца - максималният срок на престой в център на Дирекция „Миграция", законът ни задължава ние да пускаме тези граждани на свобода. Такъв е законът в България, а и във всички европейски държави", обясни още Йотко Андреев.
„Това се отнася само за имигранти, които не са заплаха за националната сигурност, и не важи за случаи на ДАНС, за които посолствата задължително съдействат", подчерта още той.
Андреев обаче уточни, че през последните осем години през центровете на Дирекция „Миграция" са преминали повече от 30 000 души, като само трима са останали за максималния срок от 18 месеца. „Този път не е лесен, мястото не е много приятно. Направено е така, че да не бъде лесно да останат", допълни той.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.