- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ген. Михо Михов: От 11 септември 2001 година светът влезе в нова епоха
11 Септември 2015 | 12:44
Ген. Михо Михов, депутат от АБВ, в интервю за предаването „Тази сутрин“ по бТВ
Водещ: Дали ще има удари срещу „Ислямска държава“? Добро утро казвам на ген. Михо Михов, депутат от АБВ. Поводът да ви поканим е, разбира се, желанието на Русия да прелита над въздушното ни пространство, от което те се отказаха, между другото. Провокация ли беше това от страна на Русия да пожелае нещо, което е ясно, че няма как да се случи?
Михо Михов: Аз се хващам за вашата последна дума – да, повод е да се говори по тази тема, но това не е сериозна причина да дискутираме ежедневно този факт. Смятам, че Русия тества нашата външна политика и доколкото на мен ми е позната тази практика, аз считам, че решението на Външно министерство е в правото си да отстоява една или друга външна политика. Но ние трябва много да бъдем внимателни във включването си по отношенията и взаимоотношенията Русия-Европейски съюз и Русия-САЩ. Ние не сме тази страна, която трябва да оценява големите геополитически проблеми и този повод си струва да предизвика Съвета по сигурността, ако трябва и Националния орган при президента, за да си кажем, че днес е 11 септември – 2001 година…
Водещ: 14 години минаха оттогава.
Михо Михов: Всъщност, светът изпадна в геополитическа криза и с този миграционен поток и проблеми не е изключено да изпадне и в геополитическа катастрофа, което означава сблъсък на цивилизации. Ето по този посока трябва много да работим.
Водещ: То сблъсък на цивилизации така или иначе вече се случва, но Русия казва: Изпращаме хуманитарна помощ. Можем ли да й вярваме, че ще праща хуманитарна помощ?
Михо Михов: Е, трябва да й вярваме. Аз мисля, че когато се говори – когато сме спрели хуманитарна помощ, какво стимулираме? Стимулираме потока от мигранти от Сирия и другите страни, защото не им помагаме, не ги задържаме там. как ги задържахме в Косово на територията на Македония? Ще задържаме с помощ. И второ, не трябва да говорим, че връщаме обратно, когато се стабилизира обстановката. И тя трябва да се стабилизира там. тя не може да се стабилизира в Северна Африка, Близкия и Средния Изток без участието на САЩ, Европейския съюз и без участието, категорично, на Русия. И тогава трябва да ги върнем.
Водещ: Няма как да се стабилизира явно без категорична война, обаче.
Михо Михов: Има такива признаци. Ние вчера в Комисията на отбрана на Народното събрание дискутирахме тази тема. И моето предчувствие и моят анализ е, че ние в скоро време ще се занимаваме с подобни военно-технически проблеми. До засега те са военно-дипломатически и военно-политически и нещата, както казах от 11 септември като че ли светът влезе в нова епоха.
Водещ: Означава ли това, че България ще се включи във военни действия, било то само като територия, от която ще тръгва техника?
Михо Михов: Ние като съюзници, сигурно в някаква степен ще се включим, но в никакъв случай не бива и да омаловажаваме изказа на министъра на отбраната тези дни по отношение на въздушното пространство. Аз смятам, че този повод още повече го задължава да активира политиката си за стабилизиране на изтребителната ни авиация, а не да се говори отново за балтийски вариант или други страни да поемат охраната на нашето въздушно пространство.
Водещ: Добре, но ето, че Русия ни тества по този начин. Факт, че е тест.
Михо Михов: Тества ни. Тестваше ни и в Черно море.
Водещ: Но ние винаги сме буфер между Америка и Русия, между Русия и Запада, хайде можем така да кажем.
Михо Михов: Ние не можем да водим война или приятелство на два фронта. България трябва да отстоява суверенитета си, националната си политика и като достоен съюзник действително да прецизира кое е разумно, за да има относително самостоятелна външна политика и кое не е разумно. Имаме проблеми във вътрешен план. Ние сега най-често в Народното събрание се появяват търкания. Забележете – някой възстановява Военния съюз. Това са сигнали от 1919 година за спасението на България.
Водещ: В какъв смисъл възстановява Военния съюз?
Михо Михов: Има такива структури бивши военни, които възстановяват Военния съюз, който имахме такъв през 1919 година. Главният лозунг е: „Да спасим България!“ Нещо вътре клокочи, в международен план кризата може да върви към катастрофа, и ние много сериозно трябва да дефинираме нашата позиция за всяка една крачка.
Водещ: Може ли България да бъде много близка мишена за „Ислямска държава“, ако започнат активни военни действия?
Михо Михов: Хубавото сега е, аз смятам, че нашето правителство се справя относително успешно с миграционния натиск в сравнение с европейския хаос, и нашето правителство не допусна България да стане един от 10-те или 11-ят коридор за миграции. Поне на този етап е така. И във всички случаи опасенията, че тук, с миграцията могат да влязат и такива елементи, това означава, че ние трябва да засилим работата си. И както виждате, силното на 43-то Народно събрание е това, че и благодарение и на АБВ, че ние работим по закони, които обхващат системи – системата за национална сигурност – ето, с 4 закона, системата на образоването, социалната система на министър Калфин, здравната система. Ето тези неща стабилизират нашето общество.
Водещ: Могат да влизат или влизат, или вече са на територията на България? Защото виждаме колко нелегални имигранти са заловени само от началото на годината.
Михо Михов: Не съм силен по тази тема. Вие сте прав да го прогнозирате. Не съм силен в тази тема, но призивът ми е: Въздушното пространство – само 4 страни, които никога не са имали авиация – Литва, Латвия, Естония и Словения се позовават за охрана на други сили от НАТО. Ние трябва да си запазим нашата авиацията.
Водещ: Как ви се вижда охрана на границата от военни, която каза, че може и да засили военният министър?
Михо Михов: Може и това да се наложи. Когато Министерство на вътрешните работи, което отговаря за сухопътната и морска граница се окаже неспособно да я охранява и отбранява, ролята на Министерството на обраната. За въздушното пространство отговаря единствено Българската армия, военно-въздушните сили и Министерство на отбраната.
Водещ: Русия ще се съгласи, за да приключим тази тема, да проверяваме самолетите?
Михо Михов: Как ще се съгласи? Може ли самолета да кацне на летище, да се плащат такси кацане-излитане и да се оскъпява полета? Или наш дипломат да отиде на тяхно летище, за да провери товара на самолета? Това са някои неприемливи неща. Затова считам, че дипломатическите разрешения се издават основно на принципа на законите и правилата на ИКАО и на еъртрафик контрола заедно с нашето модерно ръководство на въздушното движение.
Водещ: /…/ толкова е неприемливо понякога да се поставят условия за прилитане на руски самолети, особено, когато е имало облитания толкова често. Казахте АБВ и клокочене – хващам се за тези две думи – в парламента клокочи. Видяхте, от БСП обвиняват ГЕРБ и АБВ в заговор срещу левицата. Участва ли АБВ в такова съглашение?
Михо Михов: Не съм силен в партийното строителство. И аз не мисля, че може да се допусне лидерът на АБВ, президентът Първанов и бивш член на БСП да участва в такъв заговор. Неговият морал не допуска това.
Водещ: Когато говорим обаче за г-н Кадиев, за който излезе първоначално информация, че АБВ ще застане зад него – има ли такива симптоми?
Михо Михов: Не съм запознат в парламентарната група да се дискутира, но ми беше интересен разговора, който вие водехте по тази тема. И ако си позволя така на шега да кажа, вие попитахте Кадиев: Пари ли носи в тази торбичка? Аз смятам, че носи бюлетини, отнети от някого.
Водещ: Да, и аз си мисля, че са бюлетини, но може да се тълкува по различни начин. Може да се тълкува и като партийната субсидия отива някъде другаде, нали така?
Михо Михов: И това е възможно, но ние нямаме преговори в тази посока или поне в парламентарната група този въпрос не е дискутиран.
Водещ: АБВ чувства ли се като прът в колелото на закона на Миглена Кунева? И защо всъщност не го подкрепихте?
Михо Михов: Не, не се чувства. Ние считаме, че е нужен по-дълбок анализ. Вие си спомняте какво казах, че в този парламент се работи по системни закони, по наши системи. Ако обаче, корупцията в България може вече да се окачествява като система и опасност, това означава, че се налага по-задълбочен анализ, по-внимателно с органа „Бюро“, по-внимателно с анонимките. Затова ние считаме и този наш системен подход като политическа партия, парламентарна група налага задълбочена оценка.
Водещ: Но веднага ви оцениха като „страхливи“, като депутатите, които не искат и си слагат чадър срещу корупцията?
Михо Михов: Аз не считам, че борбата с корупцията по върховете ще даде крайни резултати. Не се раждат хората и корумпирани. Но има хора във фамилиите и по професионален признак, които приемат този корупционен модел за всички. Когато се издигнат до върха е късно да се бориш с тях. Трябва по-дълбока реформа. Затова казвам, ако считаме, че това вече е система на обществено-политическия ни живот, още по-задълбочено трябва да работим.
Водещ: Благодаря ви.