- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Трудно се намират млади учени за 440 лв. заплата
27 Октомври 2015 | 08:42
/КРОСС/Бюджетът на Българската академия на науките (БАН) е намален с 5,5 млн. лв. спрямо миналата година. Поради това някои институти ще имат сериозни финансови проблеми в края на годината.
Това каза в интервю за "Монитор" председателят на БАН академик Стефан Воденчаров. Той е поставил този въпрос пред Министерството на образованието и Министерството на финансите с надеждата да се намери някакво решение за следващия бюджет на академията.
Сред основните ни проблеми е, че ние не получаваме средства за научни изследвания, което никак не е добре, посочи той.
Много трудно можем да намерим млади учени, които да дойдат за 440 лв. заплата на месец. Между 40 и 50 млади учени напуснаха БАН през миналата година. Заминават да работят в чужбина. Ако имаме по-добър бюджет през следващата година, ще направим фонд за привличане на млади учени. Идеята е те да подписват договор за едно по-добро възнаграждение, но и с конкретно условие. На изследователите ще бъдат поставяни задачи със срок за изпълнение и ако не постигнат необходимите резултати, ще трябва да върнат средствата, получени под формата на месечна заплата. Ако пък се справят, ще продължат да работят в академията, каза още академик Воденичаров.
Той дпълни, че БАН ще предложи на младите учени професорска заплата - около 750 лв., което спрямо сегашните възнаграждения е висока сума.
Председателят на БАН каза ще, че все по-често държавата се допитва до ученте по важни въпроси.
В момента имаме директни договори с осем министерства. С министър Калфин работим по въпроса с демографските проблеми, с Министерството на транспорта си сътрудничим по въпроса за разпределението на потоците от пътници и товари, с Министерството на икономиката работим по тема, свързана с иновациите, имаме договори и с Министерството на околната среда и водите и др. Който има нужда, се обръща към нас. Министрите разбират, че БАН е експертният център на държавата и когато имат нужда, се консултират с нас. От време на време и премиерът Бойко Борисов ни търси с конкретни задачи. От два месеца се възобнови и практиката, установена при предишния кабинет „Борисов", да присъствам на заседанията на Министерския съвет. От това има голяма полза, защакадемията може да бъде полезна на държавата, коментира акад. Стефан Воденичаров.