- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Мегаделото за корупция в Турция е прекратено
18 Октомври 2014 | 17:43
/КРОСС/ Разследването по корупционния мегаскандал, разтресъл турското правителството в края на миналата година, е прекратено от прокуратурата, съобщава Reuters, позовавайки се на информация от местните медии.
По случая бяха заподозрени 53 души, сред които синовете на трима бивши министри и други членове на близкото обкръжение на бившия премиер и настоящ президент на Турция Реджеп Ердоган.
Разрастването на скандала принуди трима членове на правителството му да подадат оставка и предизвика международни критики след реакцията на тогавашния премиер, който затегна контрола върху интернет и направи масова чистка в полицията, съда, и прокуратурата.
В крайна сметка истанбулските прокурори постановяват, че няма доказателства за извършено престъпление и не е установено престъпно сдружение, съобщава телевизия СNN Turk.
Сред освободените от съдебно преследване са синовете на трима министри - на вътрешните работи, на икономиката и на екологията и околната среда. И тримата са смятани за най-приближените и доверени министри на премиера Ердоган, днес президент на Турция.
По време на мащабна полицейска акция в средата на декември м.г. бяха задържани още строителният магнат Али Агаоглу, чието състояние Bloomberg изчислява на 2 млрд. долара, генералният директор на „Халкбанк" Сюлейман Аслан, азербайджанският бизнесмен Реза Зараб, кметът на централния истанбулски район Фатих Мустафа Демир и други висши служители от няколко министерства.
Зафер беше обвинен, че е организирал незаконен трафик на злато с подложен на ембарго Иран, като давал подкупи на синовете на двамата министри, както и на самите министри.
След избухването на скандала Ердоган обвини организацията на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, негов някогашен съюзник, че е изфабрикувала обвиненията, за да го дискредитира. Тогавашният премиер извърши мащабна чистка в полицията и съдилищата - институции, в които, както се твърди, организацията на Гюлен има голямо влияние.