- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Енергийният министър: Няма да има повишение на тока заради арбитража
20 Юни 2016 | 08:42
/КРОСС/ Близо 1 милиард лева ще трябва да похарчи България заради спирането на строежа на АЕЦ "Белене". Решението е на Парижки арбитраж, разгледал жалба на руската страна.
Решението е в полза на „Атомстройекспорт" в спора му с Националната енергийна компания (НЕК) за прекратяване на проекта.
„Цената на електрическата енергия няма да се повиши във връзка с този арбитраж, защото НЕК ще получи реален актив. Тоест реална щета за нея от това решение няма", заяви пред Нова телевизия енергийният министър Теменужка Петкова.
„Предстои в рамките на 30 дни, след като НЕК получи официално решението на арбитража, ние ще инициираме преговори с „Атомстройекспорт", за да търсим най-доброто решение за двете компании", поясни Петкова.
Цената, която България трябва да плати е 620 млн. евро. По думите на енергийния министър вариантите са няколко - НЕК да вземе тези реактори или да ги продаде на друга страна чрез партньора „Атомстройескпорт". Възможни купувачи са Иран и Ирак.
Ако България е осъдена да плати 550 млн. евро, е заради поръчаното оборудване от НЕК през 2008 г. Превели сме аванс в размер на 84 млн. евро по тази поръчка, припомни министърът. Това, което арбитражът казва - НЕК ще си плати това, което е поръчано на 5 ноември 2008 г., отбеляза Петкова.
Теменужка Петкова призова всички политически партии да не търсят причините за това плащане, което България трябва да осъществи, а да се търси решението му.
Енергийният министър подчерта, че подписването на договора за покупка на атомен реактор е решено няколко месеца, след като компанията RWE е избрана за стратегически инвеститор. RWE е поставила тогава две ясни условия, които обаче не са изпълнени. Първото е как ще се финансира проектът, тъй като НЕК няма необходимите ресурси. Инвеститорът не е бил съгласен да бъде подписвано споразумение за поръчка преди да се сключи договор с „Атомстройекспорт" за изработка, доставка, инженеринг и строителство на атомната централа в Белене, което и до момента не е направено, подчерта Петкова.
Енергийното министерство ще инициира среща с „Атомстройекспорт" в рамките на месец, за да се намери най-доброто решение за двете компании.