- 16 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8989
- GBP / BGN 2.3197
- CHF / BGN 2.0820
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Който клати клона в парламента, да не падне от него
07 Февруари 2016 | 11:00
/КРОСС/Какво трябва да се промени в училище и какво не трябва да се променя в учебниците
Какво се видя при гласуването на кандидатурата на Меглена Кунева за министър на образованието?
Първо, видя се отново неразбираемото поведение на Реформаторския блок - хем е вътре, хем е вън. Това не може да е стабилно състояние. Една политическа сила трябва да знае къде е.
Второ, операцията с г-жа Кунева беше изработена така, че тя
хем стана
министър, хем
беше на ръба
Явно причината е, че всеки иска да изтъргува парламентарната си подкрепа. У нас всичко се търгува, това е положението. Това впрочем не е български патент - и другаде по света парламентарната подкрепа се търгува, но аз бих искал да видя търговия, която е принципна - идея срещу друга идея. Докато в нашия случай, доколкото разбирам, се търгува едно назначение с друго и това оставя един лош привкус.
Крайно време е българската политика да се прави по-открито. Не само кой кого и защо подкрепя, но и за същността на самата политика. Като избираме министър, той трябва да излезе с програма по точки и време на изпълнение. Как иначе да знаем какво и кога да питаме дали е изпълнено?
Дали обаче тенденциите в парламента водят към предсрочни избори, само врачна може да каже. По-малките играчи са наясно, че
при предсрочни
избори
положението
става "дявол
на магаре"
- не е ясно кой ще влезе в парламента. Има три сили, за които това е сигурно - ГЕРБ, БСП и ДПС. За останалите не се знае. Така че, като клатят клона, трябва да са наясно, че могат да паднат от него. Има, знаете, теория за умора на материала. Ако се огъва силно и многократно, накрая се счупва, колкото и да е здрав.
Както са го подкарали например Реформаторският блок, ще се докарат дотам да бъдат изоставени и от най-верните сини избиратели. Нов десен проект?
Колко нов,
колко десен?
Аз контактувам с най-"сини" избиратели - софийската интелигенция. Те са готови много неща да простят на своите демократични ръководители, но вече им омръзна да гледат как се разсипва идеята за традиционната българска демокрация.
И друго трябва да има предвид политическата класа - тя се държи надменно, вместо много внимателно да слуша какво искат хората и да внимава дали не сме ги докарали до границата на търпението.
Така че, стигне ли се до предсрочни избори, със сигурност ще има изненади. При това в момента в българския парламент има 8 партии - нещо, което досега не се е случвало (и последните две партии минаха малко над 4-те процента).
Така или иначе имаме нов министър на образованието, а там има много неща за оправяне.
l Да се махне с промяна в закона за средното образование 12-и клас.
l Напълно неефикасно е средното образование, особено там, където преобладава циганското население.
Трябва циганчетата да се извадят от гетата. Ние обаче
ги записваме
в училища,
където знаем,
че те не ходят
l Да се оправят бакиите във Фонда за научни изследвания.
И накрая - за учебните програми, които станаха ябълката на раздора. Не разбраха ли в министерството, че въпросът с нашето минало, с тези 5 века е митологема с изключително мощен емоционален заряд. Че има
култови за
българите
литературни
произведения,
които не се пипат
Можете да ги разказвате на учениците по модерен начин.
В областта на математиката и точните науки трябва да има нов подход, основан на компютърно интегрирани курсове. Това означава не просто да се използва компютърът за илюстрация на материала. А самото преподаване трябва да е в компютърна среда. От 2000 г. по цял свят тече преосмисляне на обучението по точни науки в тази посока. За добро или лошо,
новото поколение
не разбира
хартията
Наблюдавам моите студенти - един-двама пишат, още десетина чаткат по таблетите, останалите стоят и гледат. Децата, ако не вземат да чаткат по клавиатурата, изобщо не "включват". Не че не трябва да се чете - но трябва да им поднесете материала в интерактивна компютърна среда, която те разбират, в която са по-добри от нас, и там трябва да добавим нашите знания на преподаватели.
Източник: в. 24часа