• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Москов и ромите си стиснаха ръцете

Москов и ромите си стиснаха ръцете

/КРОСС/Полицейски екипи ще придружават линейките във всички райони, в които е бил регистриран случай на нападение над медицински екип. Около това предложение са се обединили здравният министър д-р Петър Москов и представители на ромските общности в България, на среща, провела се тази сутрин в Здравното министерство.

Независимо какъв етнос населява даден район в страната, ако в този район е имало регистрирано насилие над екип на Спешна помощ, то линейките вече ще ходят там с полиция. Това стана ясно от думите на здравния министър. Като друга мярка обсъждана на срещата му с представители на ромската общност е представители на ромската общност да бъдат назначени във всяка една община, в която има компактни групи. Там, където такива са назначени, вървят и профилактичните програми, ваксинациите, би трябвало да върви и процеса на това Спешна помощ да не бъде предмет на агресия, уточни Москов.

Специални посредници ще пазят от нападения лекарите в ромските квартали. Те ще бъдат избрани след разговори между организации на малцинството и общините. Не е ясно дали ще бъдат платени.

Основната им работа ще е да разясняват на хората в махалите работата на Спешна помощ, както и да пазят медицинските екипи от конфликти. Далечната цел на договорката е повече роми да започнат работа в самата Спешна помощ, уточни министър Москов.

В събота здравният министър ще се срещне с Националното сдружение на общините, за да предложи да се назначат здравни медиатори, където няма.

До момента имаме 150 здравни медиатори в 80 наши общини и така с назначаването им да се избегнат случаите на агресия. На срещата е възприето и предложението - здравните медиатори да обикалят със спешните екипи. От инициативния комитет „Факултета" предложиха - дежурен екип на Спешна помощ и линейка да бъдат непрекъснато в близост до кварталите с компактно население, като например шофьорът на линейката е ром, който познава общността и така да се работи по-спокойно. От Инициативния комитет обаче отхвърлиха идеята - полицейски екипи да дежурят с линейките.

Пред Дарик Кирил Василев, който представлява инициативен комитет „Факултета", уточни, че според него, когато линейка отива в квартала, няма нужда тя да бъде принуждавана от полицейска кола, тъй като досега там не бил регистриран случай на насилие над лекари. Според него това, което би повишило сигурността за спешните екипи, е, ако шофьорът на линейката е ром и познава квартала. По думите му министър Москов е приел идеята много добре.

В момента се създаде етническа омраза и това, което искаме е да я парираме, посочи още Василев.

Тази седмица предстои среща на министър Петър Москов с Националното сдружение на общините, от което той ще търси съдействие за сигурността на линейките.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.