- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
БСП: Управляващите ни връщат в 19-ти век, когато образованието е било само за елита
10 Септември 2015 | 14:55
София /КРОСС/ Депутатите от ПГ на БСП лява България Валери Жаблянов и Стоян Мирчев разкритикуваха предложението на управляващите за автономия на училищата. „Предложението, внесено от БСП лява България, предвижда промяна на понятието автономия за училищата с понятието самоуправление", обяви Жаблянов. По думите му автономията е режим на функциониране във висшите училища, включва различен начин на управление, включително форми на финансиране и на определяне на учебните програми. „Това, което цели законът - да даде гъвкавост на учебните заведения, да имат възможност да отчитат особеностите на процеса на обучение, напълно се вместват в принципа на самоуправление", каза още депутатът. Той бе категоричен, че вкарването на автономията в средното образование ще доведе до затруднения. Управляващите обаче отхвърлиха предложението на левицата.
Според депутата Стоян Мирчев проблемът с автономията е, че различните преподаватели определят различни теми като важни за преподаване и чрез тази автономия на практика те могат да не преподават това, което се счели за по-маловажно. По думите му впоследствие децата, явяващи се на изпити, трябва да знаят всички теми, а няма да си ги научили. „В момент, в който държавата е изправена пред демографска катастрофа, ние трябва да заложим на образованието на децата, а държавата, чрез тази автономия, не може да провежда единна държавна политика", поясни Мирчев. Той допълни, че в малките населени места, където по принцип не достигат преподаватели, може и да няма капацитет за изготвяне на тези самостоятелни учебни планове. „По този начин се пречи на равния достъп до образование на учениците. Това е вид дискриминация", категоричен бе социалистът. Той цитира американския президент Барак Обама, който заявява, че когато се даде държавно финансиране и на частни училища, децата от средните и по-бедните слоеве на обществото са по-необразовани (в България 70% от семействата срещат трудности в посрещането на ежедневните си разходи). „Тези деца до 3-годишната си възраст чуват 30 000 000 думи по-малко, отколкото децата на семействата от елита, които в България са под 10%", продължи Мирчев. Той се обърна към управляващите: „Вие се опитвате да направите един неолиберален закон, но виждате, че в люлката на неолиберализма те отказват подобна политика. Ще се засили разделението в обществото".
Стоян Мирчев заяви, че управляващите ни връщат в 19-ти век, когато образование е имало само за отбран кръг хора с високи финансови възможности.