• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Б. Чуков: Митов се държи все едно не е български външен министър

Б. Чуков: Митов се държи все едно не е български външен министър

/КРОСС/ - Г-н Чуков, според оскъдните информации и коментари след срещата на Даниел Митов и Сергей Лавров в Сочи те са обсъдили енергийното сътрудничество между двете страни. Българският министър е подчертал, че всички енергийни проекти на територията на страната ни трябва да бъдат реализирани задължително по европейското законодателство. Какво прозира зад това пестеливо изречение?

- „Пестеливото изречение" на Даниел Митов показва, че София не е помръднала от своята предишна позиция, която на практика саботираше и провали всички планирани българо-руски енергийни проекти. Това е нещо като „каквото кажат началниците".

Но се оказа, че европейското законодателство не препятства „Северен поток-2", а същото европейско законодателство се оказа непреодолима пречка за „Южен поток". Това е прилагане на двойни стандарти, особено ако от страна на София в енергийните преговори с Брюксел е пренаселено с „професионални" защитници на интереси, които са чужди на България.

Третият енергиен пакет се оказа непреодолим за „Южен поток", а не спря „Северен поток-2". Оказа се, че Германия като водеща страна в ЕС може безкомпромисно да си защитава интересите, а периферията, към която ние принадлежим, няма в това отношение никакви права.

Германският еврокомисар по енергетика Гюнтер Йотингер преди време ни мачкаше здраво и оказа огромен натиск върху София, за да се откажем от проекта „Южен поток" за сметка на българските национални интереси.

За съжаление изказаната позиция от Даниел Митов по никакъв начин не стимулира българо-руския енергиен диалог. Напротив, от българска страна отново се подсказва, че в позицията на София няма никакви позитивни промени и желание за енергийно и икономическо сътрудничество с Руската федерация.

- Това е първа среща на външните министри на двете страни от две години насам. Въпреки това предпоставките за оптимизъм са твърде малко. От друга страна Бойко Борисов коментира преди разговора в Сочи: „Задачата, която съм му поставил / на Митов, б.а./е да нормализира, ако е възможно разбира се, крайно острата позиция на Русия към България, както и нашата към тях и превръщането в най-големия враг на Балканите за Русия".

- В последно време Бойко Борисов се опитва да възстанови поне на първо време позитивния и делови тон в нашите двустранни преговори с Русия. От друга страна виждаме, че Даниел Митов се държи все едно не е външен министър в кабинета „Борисов". Той на практика работи против деловата и конструктивна линия, която премиерът се опитва да поддържа по отношение на Москва.

Даниел Митов плътно следва патологичната антируска линия на неоконите във Вашингтон, с което поставя под сериозно съмнение, че е български външен министър, и че защитава българските национални интереси.

Бих искал да обърна внимание, че видимо не само Русия ни заобикаля на Балканите, но ни заобикаля и Китай. Благодарение на поддържаната от Даниел Митов линия във външната политика на България, нашата страна е на път да бъде заобиколена и от южния клон на „Икономическия пояс на Пътя на коприната", който се реализира през Турция, Балканския полуостров, Централна Европа и стига до столицата на Великобритания.

Става въпрос за огромни китайски инвестиции, които не стигат до нашата страна. Евразийския икономически съюз работи в тясна координация с цитирания китайски проект и поради изброените по-горе причини няма никаква вероятност от инвестиции у нас по линия на гигантските инфраструктурни проекти Изток-Запад.

- „Президентът Путин и премиерът Медведев ходят в Атина, Белград и Будапеща, заобикалят ни, с което се създава едно излишно напрежение", обясни още премиерът. Вашият коментар?

- Борисов се опитва да коригира и даде насоки на българската външна политика по отношение на Москва, но очевидно Даниел Митов не е негов „кадър". Не го е намерил на някой кръстопът до една бензиностанция. Очевидно, че му е спуснат по „друга линия". От външен фактор. Но това е вече публична тайна в България.

- Как приемате твърденията на външния министър, действията на НАТО в Черно море не заплашват никого, включително и Русия. Именно това е казал Митов на Лавров.

- С изказването си, че действията на НАТО в Черно море „не заплашват никого, включително и Русия", Даниел Митов повтаря едно изтъркано клише, на което не вярват у нас даже най-незапознатите хора. Да не говорим за военните експерти, които считат, че с милитаризирането от страна на Североатлантическия алианс на черноморския регион рязко се увеличава вероятността от въоръжен сблъсък.

Очевидно е, че благодарение именно на тази позиция на Даниел Митов България постепенно се превръща в прифронтова държава, а българите - в пушечно месо, което да брани всякакви други интереси, но не и български. Рязката промяна в позицията на Реджеп Ердоган последва след посещението на Путин в Пекин. На следващия ден. Турция е на трасето на „Икономическия пояс на Пътя на коприната" , Анкара не желае да бъде заобикаляна от газопроводите, нефтопроводите пълни с руски газ и нефт. Не желае да бъде заобикаляна от китайските инфраструктурни проекти. И търси конструктивен диалог, който да донесе на Турция икономически изгоди. Даниел Митов води точно обратната тип външна политика, която нанася огромни икономически щети на нашата страна.

- Лавров посочил недоразумения, които възникват в иначе традиционните приятелски отношения между Русия и България. Кои са те според Вас?

- Сергей Лавров като дипломат от световна класа ползва думата „недоразумения", която в дипломатическия език има определено смислово натоварване. То е понятно на дипломатите, но не съвсем на хората извън тази професия. Бих искал да обърна внимание, че формулировката „буди недоумение..." е изключително остра на дипломатичен език.
В случая думата „недоразумения" е натоварена по подобен начин със силно негативна конотация (конотация е идея или усещане, което една дума поражда, и което допълва буквалното й значение). Мисля, че благодарение на въпросните „недоразумения" българите и прибалтийците са включени в Брюксел в групата на страните, наречени„хиените", които са известни с агресивната си русофобия. Естествено, начело с Полша.
- Според нашия първи дипломат, българо-руските отношения трябва да бъдат "рационализирани".

-Учебен пример за „нищоказване". В случая Даниел Митов „тупа топката" и отчита мероприятието, което на практика е безсмислено и неоползотворено по отношение на българските национални интереси. Преди „рационализиране" на българо-руските отношения Даниел Митов е необходимо в своята работа като външен министър чуствително да се „интелектуализира". Т.е. да поумнее.

Михайлина Димитрова

„Епицентър"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.