- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Митов пред Лавров: Искаме да станем газоразпределителен център в региона
02 Юли 2016 | 14:12
/КРОСС/"България винаги е била водещ фактор за засилване на сътрудничеството в черноморския регион. Винаги ще подкрепяме проектите и идеите, насочени към постигане на ползотворни и ефективни резултати за региона". Това заяви външният министър Даниел Митов по време на 34-ата сесия на Съвета на министрите на външните работи на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, която се проведе в Сочи, съобщава пресслужбата на българското външно министерство.
"ЧИС трябва да запази ролята си на регионална платформа за икономически диалог между държавите членки и да засили капацитета си при реализирането на значителни съвместни проекти", заяви още българският първи дипломат. По думите му стабилността и сигурността в региона на Черно море могат да се засилят чрез ефективното прилагане на икономическите инструменти на ЧИС и привличането на повече международни инвеститори.
По време на сесията министър Митов проведе двустранни срещи с колегите си от Руската федерация, Република Турция и Република Молдова. Акцент в разговора между министър Даниел Митов и руския му колега Сергей Лавров бе поставен върху широк кръг въпроси на двустранните отношения, енергийните въпроси и теми от международния дневен ред. "Двустранните ни отношения трябва да се развиват на базата на равнопоставеността и съществуващите обективни взаимни интереси, независимо от противоречията в някои области", посочи министър Митов.
Относно енергийните въпроси българският външен министър изрази задоволство от съществуващата към момента сигурност на доставките на руски природен газ за България и преноса му към Турция, Гърция и Република Македония. "Очакваме, че редовните доставки за България и Балканите ще продължат. Националните ни усилия са насочени към превръщането ни в газоразпределителен център в региона. В тази връзка разглеждаме доставките и на руски газ като потенциален източник за неговото захранване. Българското правителство има интерес от това да бъдат преодоляни различията и в крайна сметка, каквото и да се прави за в бъдеще между Руската Федерация и ЕС по енергийна линия, то трябва да бъде стриктно съобразено с европейското законодателство и правила", заяви министър Митов. Отношенията между НАТО и Русия също бяха сред темите на разговора.
"Натовските учения в Черно море са в интерес на българската отбрана и повишаването на нейния капацитет", коментира Даниел Митов. По време на разговора между двамата стана ясно, че развитието на сътрудничеството в областта на туризма има приоритетно значение за България. "Русия е един от основните туристически пазари за страната ни. След две поредни години на значително намаляване, приветстваме увеличаването на броя на руските туристи през 2016 г.", заяви министър Митов.
В рамките на 34-ата сесия на Съвета на министрите на външните работи на ЧИС Даниел Митов се срещна и с външния министър на Република Турция Мевлют Чавушоглу. Във фокуса на разговора бяха отношенията между ЕС и Република Турция и споразумението за реадмисия. Министър Митов посочи, че ЕК води преговори с турското правителство, като българската страна държи изпълнението на споразумението да започне възможно най-скоро. Министър Митов и министър Чавушоглу се обединиха около мнението, че в периода до началото на прилагането от турска страна на споразумението ЕС-Турция, доброто и ползотворно сътрудничество между България и Република Турция ще продължи, включително и по отношение опазването на общата ни граница.
Основните теми на разговор между министър Митов и молдовския му колега Андрей Галбур бяха свързани с реформите, извършвани от молдовското правителство в контекста на евроинтеграционните му стремежи, както и състоянието на двустранните отношения. Министър Митов постави темата за гарантирането на културните и образователните права на българското национално малцинство в Република Молдова. Повдигнат бе и въпроса за откриване на генерално консулство на България в гр. Тараклия - столица на едноименния административен район, населен предимно от представители на българското малцинство. Министър Митов засегна и темата за превръщането на Тараклийския университет, основан с финансовата подкрепа на Република България, във филиал на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Подобно решение би увеличило привлекателността на университета, предвид факта, че дипломите, издавани от него, се признават в рамките на ЕС", посочи той. По време на срещата министър Даниел Митов постави още въпроса за запазването на административната самостоятелност на тараклийския регион.