• 28 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8743
  •  GBP / BGN 2.3536
  •  CHF / BGN 2.0816
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Преглед на печата

Преглед на печата

/КРОСС/Битка за постове цепи реформаторите

Откакто е министър, Петър Москов не вдигал телефона на съпартийци

в. Преса 

Битка за постове раздира Реформаторския блок. "Военните" действия се водят на два фронта за позиции в изпълнителната власт и за овладяване на коалицията.
От СДС и партията на Кунева подозират тъмносините, че провеждат собствени преговори с ГЕРБ за заместник министерските постове. Ябълката на раздора са назначените зам.-министри в здравното, икономическото и военното министерство. Става дума за Любен Петров (СДС), за Даниела Везиева (ДБГ), за Орхан Исмаилов (НПСД) и за Ваньо Шарков от "Синьо единство", чиито кандидатури не били обсъждани в парламентарната група на РБ. Най-голямо е недоволството от здравния министър Петър Москов от ДСБ, който вече не си вдигал телефона, не желаел да разговаря с хората от РБ и еднолично подбирал екипа си.
Никой от реформаторите не знае по какви критерии се издигат техните партийци във властта.
Стр. 1


Спират влаковете между Нова Загора и Карнобат

ГЕРБ пак искат да продават "Товарни превози", макар на този етап да нямало желаещи

в. Дума 

Движението на влаковете между Нова Загора и Карнобат временно се спира, за да се гарантира безопасността в жп гарите, които се управляват ръчно. Причината е, че в момента в участъка текат ремонти. Това съобщи вчера министърът на транспорта Ивайло Московски, който направи инспекция заради няколко случая през последните седмици, в които поради човешка грешка на гарите с ръчно управление са пускани два влака в един коловоз. Трасето, по което се спират влаковете, е с дължина около 80 км. Извозването на пътниците ще става с автобуси и ще продължи, докато не бъде възстановена нормалната сигнално-охранителна и сигнализационна техника, което се очаква да стане най-рано след месец и половина.
По-рано вчера Московски заяви, че приватизационната процедура за "Товарни превози" трябва да бъде рестартирана. Същевременно министърът призна, че на този етап няма желаещи да купят дружеството.
Стр. 1


Все още не сме напълно готови за снега

в. Новинар

Въпреки че зимата чука на вратата и според метеоролозите първият сняг се очаква след 10 дни, страната не е подготвена за преспите.
Една от областите, която е сред неподготвените с почистваща пътна техника, е Плевенска. Последната проверка показа, че от договорените общо 132 машини са налични само 82, съобщи БНР.
Преди седмица се оказа, че доставките на пясък и сол са били под половината, но сега фирмите са показали документи, че разполагат с нужното количество и вече е започнало извозването му по пунктовете. "Няма основания за тревога и притеснения за предстоящата зима", увери директорът на Областното пътно управление Ивайло Денчев.
Той е убеден, че пътното управление може да се справи при по-силен снеговалеж. На работна среща при областния управител всички институции, които имат ангажименти за осигуряването на нормален живот в зимни условия, декларираха, че са готови за най-трудния сезон през годината. Напълно подготвени за зимата са в Стара Загора. 150 снегорина вече са разположени на най-невралгичните места.
Близо 1800 тона пясък, сол и химически материали за обработване на пътищата при минусови температури са осигурени за двата прохода - Шипка и Хаинбоаз, които при тежки зимни условия поемат целия трафик между Северна и Южна България. 15 снегорина пък ще ринат преспите в Благоевград.
Подсигурени са 150 тона луга и по 100 тона сол и пясък, а регулярно ще се доставят допълнителни количества. От този понеделник се въвежда зимното поддържане на пътната мрежа в страната, съобщи пред БНТ шефът на агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров. Почистващите фирми вече са задължени да поддържат необходимите количества луга и соли, иначе ги грозят финансови санкции.
От вторник започват проверки на готовността на фирмите за зимата и дали разполагат с нужната техника и инертни материали за посипване на шосетата. Снегорините вече ще излизат на пътищата 6 часа преди започването на снеговалежа, обяви миналия петък регионалният министър Лиляна Павлова. Тогава тя призна, че редица области не са готови да посрещнат зимата.
От началото на тази седмица КАТ и ДАИ започват и масови проверки на превозните средства и ще санкционират всички шофьори, чиито автомобили не са готови за зимата. Катаджиите ще следят за изправни чистачки, гуми и светлини. Съвместно с инспекторите от ДАИ те ще извършват технически прегледи на пътя.
Стр. 1, 2


Да се върнем към барон Хирш

в. Труд 

От три месеца насам медиите проявяват нещо като дежа вю, щом стане въпрос за железниците. Разпространяват новини, които звучат странно еднакви: два влака спрели на метри един срещу друг, защото стрелочникът се объркал и ги пуснал в един и същ коловоз. Засега се разминаваме с най-страшното, но не се знае докога.
Новото от вчера е, че в най-проблемния участък, където се случват подобни нелепи инциденти, пътниците ще се превозват с автобуси. Представяме си колко ще бъдат щастливи, горките, пътувайки за Коледа и Нова година.
Сигурно толкова "романтично" е било пътуването с барон Хиршовата железница навремето. Със сигурност скоростта е била същата. Разликата е, че не е имало толкова много инциденти.
Дано и мъката с автобусите свърши по-бързо.
Министър Московски е на ход.
Стр. 1


Държавата ще тегли рекорден външен заем от 1.3 млрд. евро

Финансовото министерство ще избере четири международни банки, които да осигурят парите до две седмици

в. Капитал Daily 

България взима най-големия си еднократен заем за последните 12 години - в понеделник в Министерството на финансите се подаваха оферти от банки за мостов кредит от 1.3 млрд. евро (2.54 млрд. лв.). Рекордът за емисия облигации или друг вид заем е от 2002 г., когато министър беше Милен Велчев и беше взет накуп външен дълг за 1.2 млрд. долара, но при курс на долара от 2.20 лв.
По информация на "Капитал Daily" да подадат оферти за отпускане на краткосрочно финансиране са били поканени 14 международни банки. Заемът ще е 6-месечен и с опция за удължаване до една година.
Предвижда се той да бъде рефинансиран с емисия еврооблигации догодина. Изтеглянето му ще стане възможно с актуализацията на бюджета, която във вторник ще бъде гласувана на първо четене в парламента и предвижда вдигне тавана на новия дълг за годината с 4.5 млрд. лв. до рекордната сума от 22.5 млрд. лв. Средствата са необходими на Фонда за гарантиране на влоговете в банките при изплащането на депозити от Корпоративна търговска банка (КТБ) още през декември, както и за покриване на по-високия бюджетен дефицит.
Представители на банковите среди коментират, че този метод за набиране на финансиране е удачен, тъй като държавата не разполага с време да го направи чрез емитиране на облигации в чужбина, които биха били най-изгодният откъм лихвени разходи вариант. Според тях това ще внесе успокоение сред инвеститорите, които реагираха остро на предишните планове за набиране на необходимите средства основно чрез продажба на ДЦК на вътрешния пазар.
От финансовото министерство не успяха да отговорят в понеделник кои банки са подали оферти до 17 часа и се ангажираха да предоставят информация във вторник.
По-добрият вариант
Изтеглянето на заем от банков консорциум означава, че е загърбена идеята за емитиране на държавни облигации за 4.5 млрд. лв. до края на годината. Тя бе предложена от служебния кабинет преди месец и бе приета с критики от пазарните участници. Тогава те предупредиха, че нямат лимити в портфейлите си за поемането на толкова голямо количество извънреден български дълг и че дори и да намерят възможност, то след това изпомпване на ликвидност местният пазар ще остане практически блокиран в продължение на месеци.
Алтернативата според тях бе емитирането на еврооблигации на международните пазари, където лихвите са на исторически минимуми и финансирането би било най-евтино. Заради малкото време, оставащо до края на годината, и заради бавното сформиране на правителство след изборите на 5 октомври тази възможност бе изгубена. Така вариантът с мостовото финансиране чрез банков консорциум се оказва единственият за осигуряване на по-голямата част от нужните средства.
По информация на "Капитал Daily" финансовото министерство ще набере 2.54 млрд. лв. чрез 6-месечен заем, като си оставя възможност за допълнително финансиране отвън за още 500 млн. лв. Това ще стане след одобрение от парламента. Предварителната информация е, че мостовият заем трябва да бъде отпуснат изключително бързо - до началото на декември.
Останалите 1.5 млрд. лв. ще се вземат от местните инвеститори, които през последните седмици са вдигнали чувствително лихвите за държавата с 20 - 30 базисни пункта над обичайните нива заради очакваните извънредни емисии.
Според експерти от сектора новата стратегия ще внесе успокоение на пазара и ще доведе до понижение на доходността. Те не се наемат да прогнозират при каква лихва ще бъде изтеглен мостовият заем. Фактор в посока нагоре ще е, че в края на годината банките вече са изчерпили лимитите си за купуване на дълг от държави в региона. В другата посока тежи неофициалната информация, че две американски банки в неформални разговори с финансовото министерство са заявили готовност да предоставят почти неограничено количество заем, при това на изгодна цена.
Цената ще стане ясна на по-късен етап, но за ориентир - последните 5-месечни сконтови ДЦК, които държавата емитира през юни, бяха пласирани при доходност от 1.95%, което означава, че цената на мостовия заем едва ли ще е по-ниска. Това няма да натежи върху емитента, тъй като заемът е краткосрочен и ще бъде трансформиран в дългосрочно задължение при много по-изгодни равнища за обслужване чрез емитирането на еврооблигационна емисия догодина. Според източник на "Капитал Daily" финансовото министерство смята да възложи подготовката й на някоя от банките, която предложи най-изгодна лихва по мостовия заем.
Пари навреме
Средствата от заема могат да постъпят по сметка на финансовото министерство най-рано на 2 декември и така то ще разполага с ресурс за подкрепа на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който на 4 декември започва с изплащането на депозити от КТБ. В интервю за "Банкеръ" финансовият министър Владислав Горанов заяви, че на фонда ще бъдат отпуснати 2 млрд. лв., 1.6 млрд. лв. ще се използват за финансиране на бюджетния дефицит, а 900 млн. лв ще се държат в резерв за оказване на ликвидна подкрепа (за рефинансиране на държавната помощ за Първа инвестиционна банка - бел. авт.).
За депозитите в КТБ фондът вече е провел преговори за осигуряване на ликвидност от портфейла си с ДЦК, които по последни данни са 570 млн. лв. По информация на "Капитал Daily" това ще стане основно в сделки с обратно изкупуване (репо). Активите на фонда са 2.1 млрд. лв., а гарантираните депозити в КТБ са за 3.6 млрд. лв.
Стр. 1, 3


Домашна ракия убива

Грозданка, сварена от прокиснали джибри, води до сигурна смърт

в. Земя 

Домашната ракия, която сега е заляла пазара, може да доведе до смърт, алармира председателят на Асоциацията на професионалните сомелиери Михаил Марковски. Това е така, защото този алкохол не е преминал никакви проверки. При домашно приготвените питиета има риск за качеството, а последствията след консумацията може да са фатални. Най-опасни са метиловият спирт и етилацетатът. Метиловият спирт уврежда очния и слуховия нерв, поразява мозъка и дори може да доведе до смърт. По-страшен обаче се оказва етилацетатът, който се получава, когато домашните "производители" на питието изпускат важен момент от ферментацията на джибрите, в който от алкохолна тя преминава в оцетна. Етилацетатът директно атакува черния дроб, а това води до цироза и до сигурна смърт.
Стр. 1


9 гари опасни, били с ръчно управление

Стрелочник пак прати 2 влака един срещу друг

в. 24 часа

9 жп гари са опасни и има риск от инциденти, защото регулирането на стрелките е ръчно. Това заяви транспортният министър Ивайло Московски, след като тръгна да ги инспектира.
Ръчното управление, което се наложи заради модернизация на жп линията, ще бъде прекратено и местенето на стрелките ще е само автоматично, съобщи Московски. В участък от 80 км между Нова Загора и Карнобат пътниците вече ще се возят с автобуси.
В неделя 2 влака са били на косъм от катастрофа. В 17,12 ч стрелочник с 3 месеца стаж ги праща един срещу друг. На 6-и коловоз на гара Церковски навлиза влак номер 8601 от София за Варна -същият, с който по-рано стана инцидент при Калояновец. На коловоза обаче вече е спрял пътнически влак от Бургас.
От БДЖ твърдят, че машинистът на бързия влак от София е спрял, преди да влезе в коловоза, защото видял другия влак.
В края на октомври пак стрелочник с 3 месеца стаж вкара на един коловоз един срещу друг два влака на гара Безмер.
Стр. 1


Етническият германец Клаус Йоханис е новият президент на Румъния

Балотажът обърна първия тур, когато сегашният премиер Виктор Понта водеше с около 10 на сто

в. Класа 

Премиерът на Румъния Виктор Понта се призна за победен на балотажа за президентските избори в неделя, предаде Би Би Си. "Позвъних по телефона на Клаус Йоханис и го поздравих с победата", заяви премиерът в декларация в централата на неговата Социалдемократическа партия в Букурещ.
Въпреки загубата той добави, че няма намерение да подава оставка като премиер. Румъния е сред най-корумпираните членки на ЕС и кметът на Сибиу Йоханис, който е етнически германец, обеща в предизборната си платформа да се бори с проблема. Вотът бе доста оспорван и може да е бил решен от 4-те милиона румънци в чужбина, отбелязва Би Би Си. На първия тур
Понта победи с около 40 на 30 на сто от гласовете. След това обаче имаше масови протести на румънци в избирателните пунктове в Париж, Лондон и други градове.
Стр. 1


България може да отчете рекордна загуба на еврофондовете тази година

в. Сега 

Вместо да се подобряват, прогнозите за усвояване на европейските средства стават все по-песимистични и под въпрос са вече 211 млн. евро
България може да плати прескъпо цената на политическата криза с рекордна за целия програмен период загуба на средства от еврофондовете. По последни данни рискът от загуба на средства за 2014 г. вече се оценява на близо 211 милиона евро - безпрецедентно ниво от началото на програмния период. Вместо да влязат в икономиката, тези средства ще бъдат изпуснати заради парализираната покрай политическите трусове администрация и бавното изпълнение на програмите. За сравнение загубата се равнява на близо 3.5 пъти бюджета на Министерството на културата за 2014 г.
Това показва публикувана вчера официална справка на сайта eufunds.bg за нивото на изпълнение на европейските програми. Рискът от загуба на средства е калкулиран на база налични данни към 17 октомври, като картината от тогава може леко да се е променила.
От справката става ясно, че от 17 октомври до края на годината България трябва да потвърди и изпрати в Брюксел извършени разходи в общ размер на 1.021 милиарда евро, за да не загуби средства по оперативните програми и програмите за развитие на селските райони и рибарството. Този лимит е част от правилото за усвояване на средствата в период до 2 години след годината, за която са предвидени. Докато по едни програми темпото е добро и се очаква преизпълнение спрямо лимита, при други усвояването изостава.
Най-голям е рискът от загуба на средства по програма "Околна среда", като тук сумата, която няма да може да бъде усвоена, в момента се изчислява на 81.9 милиона евро. Според информация на mediapool основната причина за забавянето по програмата и за риска от загуба на средства е проточилото се обжалване на изграждането на завода за боклук в София. Висок е и рискът от загуба по Програмата за развитие на селските райони, при която стана традиция да има проблеми с усвояването на средствата - 73.6 милиона евро. Освен тези пари в земеделието виси нерешен и много по-ключов въпрос - изборът на сертифициращ орган, който е блокиран от обжалвания и от който зависи потвърждаването по надлежен ред на вече извършени плащания в размер на 1.6 млрд. лв. Рискът по частично замразената програма "Регионално развитие" към момента се оценява на 38.1 млн. евро.
Ако България не успее да навакса в оставащите дни до края на годината, това ще бъде най-високата до момента загуба на средства по оперативните програми от началото на програмния период. Показателно е, че дори през 2013 г., когато лимитът бе по-висок, загубата бе ограничена до 63.5 млн. евро. Общо от началото на програмния период България е загубила 158 милиона евро заради бавно усвояване.
Крайъгълна за еврофондовете ще бъде и 2015 г. - последната година за усвояване на средства по първия програмен период. Тогава България ще трябва да сертифицира и подаде в Брюксел разходи за 2.8 млрд. евро. Усвояването на тези пари ще е ключово заради забавянето на новите оперативни програми за периода 2014-2020 г. Очаква се повечето от тях да бъдат одобрени едва през юни догодина, тоест 2015 г. ще бъде нулева за много програми и проекти. Заради изтичането на сроковете за усвояване на парите България ще настоява заедно със Словения и Хърватия за удължаване на крайния срок с 1 година, съобщи вчера вицепремиерът Меглена Кунева. Така крайният срок за разплащане по стария програмен период би бил до края на 2016 г.
Стр. 1, 3


Рекламираме изворите си

Минералните води стават част от бранда България

в. Стандарт 

Ударна реклама по света на българските минерални извори започва държавата. Инициативата е на министъра на екологията Ивелина Василева. Това съобщи тя в интервю за в. "Стандарт".
Имаме 220 находища с минерални води, от които се използват едва 12%, припомни Василева. В същото време част от националното ни богатство се пилее. "Като видях как в село Баня минералната вода тече по улиците, щях да се разплача", сподели министърката.
Идеята й е минералните води да бъдат част от бранда България. Страната ни да се представя като дестинация за СПА, балнео и лечебен туризъм. Необходима е подкрепа за този бизнес, говорили сме с икономическия екип и смятаме, че има големи шансове за развитие, заяви Ивелина Василева. Според нея с обособяването на Министерство на туризма може да се постави акцент върху използването на минералните води. И това да стане със съвместните усилия на трите министерства, кметове и бизнес.
Стр. 1


Иманяри копаят антики за 500 млн. лв. годишно

5000 професионалисти с най-модерна техника "разорават" цялата страна

в. Монитор

Иманяри изкарват по 500 млн. лева годишно от копаенето и продаването на български антики. Културно-историческите ценности се изнасят за чужбина, където се легализират и се появяват на аукциони и интернет търгове. Там цената им скача стотици пъти. Един от най-фрапантните случаи е на византийски чинии, продадени в България за 30 хил. лева, а след това изтъргувани за няколко милиона паунда. Само артикулите, които са продадени през сайта за електронна търговия eBay, пък са за над 30 млн. лева. Това съобщи вчера д-р Щерьо Ножаров от асоциация "Форум", която се занимава с опазването на българското културно наследство. Според едногодишно проучване, което той и екипът му са направили, в страната ни действат около 5 хил. професионални иманяри, който
разполагат с техника и познания
за да изравят скъпоценностите.
"По оценка на експертите вече 70 процента от територията на страната ни е разорана. Борбата сега е за останалите 30 процента. Нашата цел е да ги опазим. В момента страната ни в състояние на рецесия печели по 1 млрд. лева годишно от културен туризъм, а имаме потенциал да направим тази печалба пет пъти по-голяма. Иманярството у нас обаче е с прекалено голям мащаб. Освен професионалистите и дилърите, които са средното ниво, има и много голям процент от хора, които просто се прехранват с това", каза още д-р Ножаров. Той обясни, че във Видинския край например една изкопана антична монета се продава за 10 лева. Най-често това става в магазина за хранителни стоки, където хората си купуват хляб с намереното. От своя страна пък магазинерът я продава за повече пари на местния дилър, той я предава на следващото ниво. Основният път на ценностите бил към близките до нас Германия и Австрия, където антиките
лесно се сдобивали с документи
След това те се озовавали в Щатите, Канада, Япония и дори Русия, където богати колекционери ги купували. Така една монета, която е била изтъргувана за един хляб и две кисели млека, се озовава в някоя частна колекция срещу няколко хиляди евро.
Наскоро България подписа меморандум със САЩ, според който департаментът по вътрешна сигурност на страната ще ни връща всяка наша антика, за която вносителят няма специално разрешение от българското правителство. През юни пък ДАНС успя да върне у нас над 3600 антични предмета, заловени на търг в италианския град Верона.
"Друг проблем, който срещаме, е, че голяма част от международния трафик на ценности минава през България, тъй като в съседните ни страни законите са много строги за този вид престъпления. Освен това ние сме третата страна по богатство на антики в Европа след Италия и Гърция и това е привлекателно за хората от сивия сектор", каза Ножаров.
Според статистиката пък годишно в България има по един осъден на затвор иманяр, което пък допълнително стимулира този вид престъпления.
Стр. 1, 2 - 3

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.