- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Втори фронт в газовата война
28 Август 2014 | 08:55
/КРОСС/ България ще е най-потърпевша от ненадеждния украински транзит
С решението на Радата да наложи санкции на транзита на руски стоки и ресурси през нейна територия Украйна фактически отваря още един фронт в газовата война. На първия тя отдавна воюва срещу Русия, като нарушава всички действащи договори, не плаща за доставения й газ или открито краде от горивото, предназначено за Европа. Въведените сега санкции отварят пред киевските власти вратите за шантажиране и на Европа. С други думи, предупреждават, че когато поискат може да спрат кранчето на руските газови доставки за европейските потребители.
За да не разгневят обаче окончателно западните си спонсори, паралелно с обявяването на санкциите заваляха противоречиви изявления. Докато премиерът Арсений Яценюк заплашваше, че може да спре транзита на газ, от компанията „Укртранснафта" отхвърлиха подобна вероятност.
Миналата година потреблението на газ в Европа достигна 541 млрд. куб. м, от които 253 млрд. куб. м бяха от внос. Доставките на „Газпром" за страните от ЕС и Турция надхвърлиха 161,1 млрд. куб. м, като достигнаха 29,9% от общия внос на газ. От тях половината - 86,1 млрд. куб. м, насочени за Централна и Южна Европа, са преминали през украинската тръба. По-рано, преди да започне по-ефективното използване на „Северен поток", през Украйна минаваха до 120 млрд. куб. м газ.
Днес са натоварени 2⁄3 от газотранспортната система (ГТС) на Украйна. Тя губи от мощността си главно по две причини. Първо, техническо изнасяне и липса на необходимата поддръжка и обновяване. И второ, намаляване на доставките по обективни причини, като по-ефективното натоварване на „Северен поток". В момента без загуби по ГТС се пренасят само 50% от годишните доставки.
С изграждането на „Южен поток" от 2015 г. се планира да потекат до 30 млрд. куб. м газ, а след пълното му завършване през 2018 г. - до 63 млрд. куб. м.. Точно с толкова ще намалее и мощността на украинската ГТС. Така ще намалеят и рисковете от капризите на страната транзитьор, тъй като през Черно море тръбата с руски газ ще излиза директно на територията на страна от ЕС.
Засега транзитът за Европа по украинската ГТС върви планово, макар през юни „Газпром" да фиксира известно незаконно източване на газ. По прогнози на Министерството на енергетиката на Украйна до края на годината обемът на транзита на руски газ през страната ще достигне 82 млрд. куб. м по средна дължина на пътя 1,12 хиляди км. Параметрите на бюджета за годината са разчетени на базова цена 1,67 гривни за 1000 куб. м на 100 км. Така по сметките на властите се получава, че за транзита ще получат 1,53 млрд. гривни (173,12 млн. долара). Русия отдавна е предплатила транзитните си такси до края на годината.
Някои експерти предполагат, че украинските санкции срещу Русия, които предвиждат спиране на транзита на руски газ, може да подсилят позициите за изграждането на „Южен поток", коментира в. „Ведомости". Решението на Радата да продаде 49% от активите на ГТС на чужди компании, но в никакъв случай не и на руски, и те да извършват транзита. Освен това те ще се превърнат в собственик на горивото още на руско-украинската граница, а не както е сега - на границата на Украйна със страните от ЕС. В момента „Газпром" е собственик на газа, преминаващ през Украйна до западната й граница. Така европейските компании сами ще транспортират суровината до своите държави, плащайки транзитните такси на Киев, а Украйна няма да купува газа директно от Русия, а от някоя европейска компания. В момента газът постъпва от германската RWE и чрез реверсивен поток от Полша и Унгария. Очаква се през септември такава възможност да се открие и от Словакия. Това обаче вече ще бъде реекспорт на руския газ, което е незаконно.
В подземните хранилища на Украйна сега се съхраняват 14 млрд. куб. м газ, но този обем не само е недостатъчен за нормално прекарване на зимния период, но е едва половината от необходимия. За да се направят икономии в Киев и другите големи градове на страната от два месеца е спряна топлата вода и ще бъде пусната в началото на отоплителния сезон, който тази година ще започне по-късно от обикновеното, предупредиха властите. Освен това в много квартали на украинската столица е спряно уличното осветление. Общ режим на тока също не е изключен, тъй като се задава криза с въглищата, които според някои правителствени източници може да свършат до месец. Причината е в това, че повечето от големите мини в Донбас са затворени заради ожесточените военни действия и разбитите жп линии.
Властите много говориха и се надяваха на реверсини доставки на газ от Европа, но и този вариант се оказа химера. И без това мизерните обеми, които бяха пуснати в началото на лятото, сега са намалени 2 пъти. Същевременно Киев продължава да отказва да плати дълговете си към „Газпром", които надхвърлят 5,3 млрд. долара. Затова като все по-вероятен се очертава изпробваният от украинците вариант - да краде от европейската тръба. От това най-силно засегната от всички в Европа ще се окаже България, тъй като тя е сред страните от ЕС, които почти изцяло зависят от руския газ и единственият път за доставките му е остарялата украинска тръба. Картината щеше да бъде много по-различна, ако го имаше „Южен поток". Прибалтийските държави също са така зависими от руския газ, но за техен късмет не зависят от украинския транзит. Българското служебно президентско правителство, очевидно водено не от националния интерес, а от собственото си раболепие, реши още по-дълбоко да замрази „Южния поток". Изглежда - до пълното замръзване на държавата.
в. "Русия днес"