- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Проф. Мурдаров: Кой знае защо, хората започнаха да изговарят "оТставка"
25 Юли 2014 | 13:36
/КРОСС/Ще започна с една дума, с която свикнахме - оставка, каза в предаването за култура на БНТ езиковедът проф. Владко Мурдаров. Погледнете всички възможни плакати, лозунги и т.н. Навсякъде думата се пише правилно. Обаче в последните седмици настъпи една промяна в изговора - кой знае защо, хората започнаха да изговарят "отставка". Вкарват най-неочаквано едно "т" зад "о"-то. Така че, като ще си говорим за оставка, да бъде без "т", посъветва Мурдаров.
Вчера много внимателно проследих всичко, което се говореше в парламента, каза още той. Направи ми впечатление изговорът на едно числително име. Толкова много се говори за това "Четиридесет и второ" Народно събрание. Вчера обаче даже от парламентарната трибуна се чу "Четирийсетото". Наистина някои хора употребяват тази дума, но тя не е книжовна и не би трябвало да се употребява. Вярно, в предишните речници, даже в правописния речник от 2002 г., сме записали като възможна форма за записване "четирийсет", но ударението не трябва да бъде върху тази форма, коментира той.
Правилно е да се пише четиридесет или четиресет. Двете форми са дублетни. Препоръчителна е употребата на четиресет. Формите четирийсет и четирисет са неправилни. Преди 2012 г. дублетни форми бяха четиридесет и четирийсет.
Ще чуем и едно друго числително, продължи проф. Мурдаров. Под влиянието на устната реч може да се казва и "двайсет", вместо "двадесет". Когато говорим "двадесет", звучи маниерно, все едно ми казваш: аз знам как се пише. Но в говорната реч се употребява "двайсет", "трийсет". "Двадесет", "тридесет", "четиридесет" е едно по-старо състояние на езика, обясни езиковедът.