- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Анализ ще доказва автентичността на Панагюрското съкровище
19 Август 2014 | 17:08
София /КРОСС/ Австрийска фирма ще направи нов химически анализ на предметите от Панагюрското златно съкровище, за да се разсеят съмненията, че е било продадено и впоследствие му е направен дубликат. Това каза директорът на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров на специално свикана пресконференция днес.
Според слухове оригиналните съдове не се помещават в историческия музей, както се твърди. Наследниците на откривателите, които отдавна водят съдебни спорове с държавата, са на мнение, че в София се намира едно от копията, а истинското съкровище отдавна е в чужбина. Версията е, че е било продадено, за да покрие разходите от охолния живот на наследниците на комунистическия диктатор Тодор Живков - Людмила и Владимир. Експертът Никита Лобанов Ростовски пък твърди, че съпругът на Людмила Живкова - Иван Славков, е продал Тракийско златно съкровище, но не пояснява за кое точно става въпрос.
Освен на деветте златни предмета, съставляващи съкровището, анализ ще бъде направен и на отчупена част от един от ритоните, която досега е била съхранявана в Пловдивския исторически музей. Целта на експертизата е да докаже, че най-ценното тракийско съкровище, намерено по българските земи, е в автентичния си вид.
Димитров припомни, че през 1996 г. вече е правен анализ, и обяви, че съмненията произтичат от непрофесионални кръгове. "Няма професионалист от който и да е музей у нас или от исторически институт, който да изрази съмнение в автентичността на съкровището."
Панагюрското златно съкровище е открито случайно през 1949 г. До 1974 г. е експонат в пловдивския музей, след което пътува по света. От 1984 г. е преместено в София. Отчупената част, която ще бъде взета под внимание при новия анализ, не е била транспортирана и досега е стояла в Пловдив. Ако данните от 1996 г. съвпаднат, това ще е доказателство, че съкровището не е копие, посочи Димитров.
Той и колегата му от пловдивския музей Константин Кисьов изразиха увереност, че за фалшификат не може и да става въпрос. Според Димитров точно копие на съкровището е непосилно и за днешните технологии. Отрече и слуховете, че е подменено, защото други държавни музеи не биха могли да си го позволят, а на частните колекционери би им било отнето.
Директорът на НИМ поясни, че анализът на златния сервиз ще бъде направен от австрийската фирма "Евротест контрол", в която работели българи. Резултатите ще станат известни до края на август, съобщи "Дневник".