- 13 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9179
- GBP / BGN 2.3239
- CHF / BGN 2.0927
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Две търговски вериги отделят синтетичния оцет
25 Октомври 2016 | 12:12
/КРОСС/След като преди няколко седмици асоциация „Активни потребители" изпрати отворено писмо към търговските вериги с апел за по-отговорно отношение спрямо предлагането и позиционирането на имитиращи оцета продукти, днес председателят й Богомил Николов потвърди в интервю, че два от хипермаркетите вече отделят синтетичните имитации от оцета. Той очаква скоро да има позитивна реакция и от останалите представители на модерна търговия.
Асоциацията сигнализира, че производителите на такива продукти се опитват чрез изобретателни начини да накарат потребителите да смятат, че това са натурални продукти, а не химични имитации. Използват графични трикове, поставят снимки на зеленчуци, ябълки, туршии и дори надписи „оцетен", „ябълков", винен", „за консервиране", с което целят да заблудят потребителите. Тук идва и вината на големите търговски вериги, които подреждат тези петролни субпродукти наред с натуралните, като често над или под тях има и надпис, че това е „оцет".
Най-лесният начин за различаване на синтетиката от натуралния продукт е на етикета да е изписано, че това е имитиращ продукт. Това обаче не е напълно достатъчно, защото в бързината хората не знаят за тази особеност и когато продуктите са един до друг на рафта, потребителят смята, че са идентични и посяга към някоя от бутилките. Асоциацията са наясно, че не всеки търговец ще има възможност да отдели химията на напълно отделни щандове, но вярва, че могат поне да я излагат на отделни рафтове и с различни маркировки.
„Все още въздействието на тези синтетични вещества върху здравето на хората не е напълно изследвано, така че трябва да бъдем по-предпазливи. Това са т.нар. бавни убийци. Те увреждат здравето в дългосрочен план, затова е трудно да се прецени каква е вредата им." - коментира Николов.
В средата на месец октомври след стартирали обстойни проверки в магазини и производствени цехове, Българската агенция по безопасност на храните изтегли от търговската мрежа 8269 бутилки заместители на оцета, равняващи се на над 6000 литра и изготви десетки предписания за некоректно етикиране.