- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Правителството предлага мерки за миграционния натиск в дългосрочен план
15 Декември 2014 | 12:22
/КРОСС/Политическото ръководство на МВР е амбицирано да предложи няколко мерки относно миграционния натиск в дългосрочен план, сред които създаване на единна миграционна структура и единен миграционен закон.
Това заяви зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов на кръгла маса "Миграционни предизвикателства пред България като външна граница на ЕС".
Ципов бе категоричен, без да посочи конкретни факти, че неправителственият сектор е обявил 2014 г. като нулева в миграционния сектор. Относно това какво ще предприеме правителството за миграционния натиск Ципов изтъкна възстановяване на действията на националната стратегия в областта на миграцията и интеграцията и спешни действия за хармонизиране на националната нормативна база с европейското законодателство. Той посочи, че има нужда от промени в Закона за МВР, чрез които да се отделят Дирекция "Миграция" от ГД "Гранична полиция". По думите на Ципов част от мигрантите сключват фиктивни бракове, за да получат определен статут, което утежнява националния бюджет.
От своя страна вицепремиерът Румяна Бъчварова отправи критики към правителството на Пламен Орешарски като заяви, че ако ГЕРБ било поставило работата в добра организационна готовност, то начинът, по който следващото правителство се е справило с миграционния натиск не е бил най-добрия, който сме могли да си пожелаем. Според Бъчварова темата за миграцията е изключително важна заради конкретни задачи, които да бъдат решени, но и предизвикателства пред българското общество и политика.
Имаме нужда от дългосрочна политика по този въпрос, не само за да се справим с тази глобална тенденция, но и защото хората, които по една или друга причина идват на наша територията и налагат да преосмислим отношението си към общите проблеми, към различните от нас, заяви тя. Според нея някои от случаите, които сме имали през последните месеци показват, че обществото ни не е напълно готово да посрещне бежанците.
Според столичния кмет Йорданка Фандъкова темата за миграцията е актуална и ще става все по-актуална. По думите на Фандъкова големият приток на бежанци през 2013 г. е заварил страната ни неподготвена. Всички работихме в крачка, опитахме се да се координираме и затова е изключително важно и сега да обединим усилия, институции и граждански сектор, за да работим по-координирано, каза Фандъкова. Тя изтъкна, че София е имала най-сериозния натиск през тези години и съответно е натрупала много сериозен опит. Липсва ми като кмет координацията между различните министерства на национално ниво, обаче се оплака тя.
Като гранична държава на ЕС трябва да имаме нашия политически, човешки и хуманен ангажимент. Дойде моментът, когато трябва да предложим на тези хора нормални условия за живот, коментира Фандъкова. Преди година, за да се справим с първия натиск ние като община, която има по-малко правомощия в това отношение, се нагърбихме със задачата да направим координационен механизъм, за да улесним живота на гражданите ни, обясни Фандъкова. Тя заключи, че България очаква повече подкрепа от страна на ЕС, тъй като поема много важна функция за целия съюз, не само за страната ни.
Богдан Мирчев, представител на фондация "Ханс Зайдел" в България, посочи, че миграцията в контекста на събитията в арабските страни и засилените миграционни потоци са не просто въпрос пред Европа, а са общо европейско предизвикателство. Той представи данни, които показват, че от януари до октомври 2014 г. на територията на Европа са подадени 135 хиляди молби за убежище, което е с 50 % повече от предходната година.
Снимка: Булфото