• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

18 години от бомбардировките на НАТО срещу Белград и големите градове в Сърбия

18 години от бомбардировките на НАТО срещу Белград и големите градове в Сърбия

/КРОСС/ На 24 март се навършват 18 години от началото на бомбардировките на НАТО срещу Белград и големите градове в Сърбия.

Официалната причина за бомбардировките е югославската местна операция „Подкова", която цели етническо прочистване на Косово според военното разузнаване на НАТО, които водели до големи човешки жертви - загиват стотици граждани. Това е втората голяма бойна операция на НАТО след операция "Преднамерена сила" в Босна и Херцеговина през 1995 г. Тя е извършена без съгласието на Общото събрание на ООН.

Бомбардировките водят до оттеглянето на югославските войски от Косово и установяването на Временната администрация на ООН в Косово. По-късно е организиран Международен наказателен трибунал за бивша Югославия, който решава, че югославските сили за сигурност са отговорни за престъпления срещу човечеството и масови потъпквания на човешките права на гражданското население в Косово - главно по време на операцията на НАТО[1].

Югославската армия, с върховен главнокомандващ Слободан Милошевич и началник на Генералния щаб генерал Драголюб Ойданич, води отбранителни сражения срещу натовските самолети като 2 (от тях един „Ф-117") са свалени от Югославската противовъздушна отбрана.

На 24 март 1999 г. генералният секретар на НАТО Хавиер Солана заповядва на командващия въоръжените сили на НАТО в Европа ген. Уесли Кларк да започне въздушни бомбардировки срещу градове и военни обекти на СР Югославия. НАТО разполага със самолети „Ф-16", „Ф-117 стелт", въоръжени с ракети „Томахоук" и противорадарни ракети AGM 88 HARM. Срещу тях Югославската армия има 90 хил. души личен състав, от които 3 хил. наборни войници в сухопътните войски, 3 хил. във ВВС и 3 хил. във ВМС. При мобилизация Югославската армия набъбва до 400 хил. души.

В изпълнение на това в 23.50 базираните вече от седмица сили на НАТО в Италия и Адриатическо море, състоящи се от самолетоносача „Теодор Рузвелт" и самолетните авиобази Авиано, Истрана и Пиаченца, Италия започват авиационна атака над Югославия. Първоначално са хвърлени над 100 ракети, изстреляни от самолети „F 16" и „F 117 stelt" а други 40 са направлявани от спътници също поразяват цели на Югославия. В резултат на това в 0 часа и 53 минути СР Югославия обявява военно положение. Първата бомбардировка е на Белград и въздушната кампания трае първоначално 4 часа но на сутринта е подновена. В резултат са нанесени поражения на Централния команден пункт на ВВС и ПВО на Югославската армия в планината Фрушка гора, Пункта за управление на Генералния щаб на Югославската армия, летищата Батайница в Белград, Данилоград в Черна гора и Прищина в Косово, където загиват много югославски войници в казармите си.

Бомбардировките са прекратени на 10 юни, когато бе подписано споразумение за оттеглянето на югославската армия и полиция от Косово.

Край военния музей в Белград в парка Калемегдан вчера бе изложена ракетна система S-125 Нева, с която преди 18 години бе свален американски бомбардировач със стелт технология F-117.

&feature=share

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Нека допълним, че безродникът Иван Костов разреши на убийците от нато да използуват и българската територия за агресията си срещу Югославия!

24.03.2017 10:49:08

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.