• 12 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8981
  •  GBP / BGN 2.3369
  •  CHF / BGN 2.0771
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Независимост?

Независимост?

/КРОСС/ Нашият провинциализъм в историографията често пъти се представя под формата на патриотизъм. Това се отнася и за Независимостта, чието обявяване все пак не е уникално събитие в балканската история и то е неизбежно постигнато дълго преди нас от останалите балкански страни. Ако има някакво изключение, то е, че при нас независимостта е осъществена по мирен начин и това като че ли стои като отрицание на малко изкуственото войнолюбие в нашите представи за национална независимост.

От друга стана, независимостта не е самоцел. Тя е фраза, която, подобно на демокрацията, може да има многозначно съдържание, понякога - дори негативно. Защото няма нито политически деец, нито личност, които да не се обявяват за независими и в същото време много често да действат изцяло под нечии внушения, понякога и диктат. С българската независимост като финален акт на процесите от Априлското въстание насетне българите се присъединяват към останалите европейски народи. Ние сме последните от поне дотогава съществуващите държави, които обявяват своята независимост в една кооперативна ситуация между Австро-Унгария и Русия, защото Австро-Унгария тогава присъединява окончателно към себе си Босна и Херцеговина. Когато говорим за тези събития, не трябва да забравяме, че освен изкуството на българската дипломация тогава, което никой не отрича, разбира се, е имало договорка между Русия и Австро-Унгария - последната да анексира територията на Босна и Херцеговина, която й е дадена само за временно управление според Берлинския договор, а България да стане независима. Независима не само с това, че нашият княз става цар, а и с това, че в юридическо отношение става равнопоставена на останалите европейски държави и в същото време окончателно се отървава от финансовите тежести, които са й наложени като васална на Турция дотогава държава.

Възможността това да стане е осигурена от Русия. По времето на кризата с КТБ се говореше за схемата - имаш да ми даваш 5 лв., аз имам да ти давам 6 и прехвърлям дълговете. Нещо такова предприема Русия в онова време, като отново показва своята добронамереност към България. И тези, които твърдят, че след Съединението през 1885 г. руско-българските отношения стават завинаги влошени и Русия става наш враг, изобщо нямат основания за това. Да оставим дори паметниците, градени по същото време - пред парламент, зад парламент, на Шипка, Шейново, в Казанлъшко, костниците в Плевен и пр., но след това руско-българските отношения достигат най-добрата си точка на сътрудничество през 1911 година.

Независимостта е условие, а не е самоцел. България в годините след Независимостта доказва, че когато вземаш самостоятелно решение, това не означава, че то е велико и значимо. Повечето ни съдбоносни решения са взети в състояние на условна независимост. Но все пак да не забравяме, че допреди 25 години разменяхме буркани срещу газ и нефт и според мен това бе нелоша сделка в условията на тогавашната независимост. А днес сме загубили всичко.

Така че независимостта е предпоставка за мъдрост, а не е гаранция, че като я постигнеш сам, това ти носи благоденствие, успехи и перспективи. Това не разбират нашите коментатори - че в крайна сметка независимостта е естествен закъснял продукт от едни усилия и именно поради това датата 22 септември не е чествана и преди Девети, и преди Десети, нито пък е възпявана в нашата литература, нито озарява нашата култура. Тя е само едно условия за по-нататъшен възход и това нейно значение никой не оспорва.

Други държави днес защитават независимостта си, а ние я разбираме със странната философия, че друг някой трябва да ни я осигури. Гърците се сражаваха седем години с турците, те направиха за смях италианската армия по време на Втората световна война, те осъществиха заедно с Югославия едно от най-големите съпротивителни движения в Европа срещу нацизма. Историята на България преди всичко е една верига от по-малки или по-големи зависимости. Заради това днес виждаме, че една зависимост беше заменена с друга, не по-малко тягостна като психология и не по-малко губителна като състояние и перспектива. Днес, както никога досега, признанието от чужбина придобива морална, политическа, психологическа и дори юридическа форма. Изразите „Така искат от ЕС" или „Така е в чужбина" при нас имат неумолимо значение. Самият факт, че някои партии официално се хвалят с подкрепа от чужбина; че у нас много, много организации, които изкарват другите неевропейци и недемократи, пряко, официално, открито и щедро са финансирани отвън, говори, че независимостта е условно и разтегливо понятие, особено днес. Да погледнем примерно кои са последните ни външни министри - ами те преди това, а вероятно и след това, са на служба на чужди институции и каузи. И в днешното ни състояние ние доста срамежливо споменаваме думата независимост по простата причина, че много добре знаем, че не сме независими.

 

Проф. Андрей Пантев

„Дума"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.