- 15 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8569
- GBP / BGN 2.3519
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
"За" и "против" новия Закон за хипермаркетите
03 Юли 2014 | 08:48
/КРОСС/„Очевидно, както и президентът казва, с този закон не се решават основните проблеми, а се създават проблеми, както за потребителите, за които има опасност да се вдигне цената, така и за самите български производители, които ще бъдат „ударени". Това свръхрегулиране на практика насърчава търговските вериги да внасят повече стока и да работят с по-големи производители."
Това заяви Йордан Матеев от Сдружение за модерна търговия в интервю за Нова телевизия относно така наречения Закон за веригите.
Припомняме ви, че президентът наложи вето на закона, който беше приет от народните представители. Вчера, 2-ри юли, Икономическата комисия обаче преодоля ветото на държавния глава. Една от обосновките е, че приетите текстове дават възможност да се махнат такси, с които са натоварвани производителите за какво ли не.
„Абсурдно е, че един закон, който би трябвало да помогне на българските производители и да ги направи по-конкурентоспособни и да балансира отношенията, всъщност ще ги удари и голяма част от тях може да фалират. За това предупреди и Световната банка в своя анализ", подчерта Йордан Матеев.
Той бе категоричен, че когато има свръхрегулации, когато се ограничава административното бреме и се ограничава конкуренцията, както се случва с въпросния закон, то неминуемо ще се стигне до вдигане на цените.
„С този закон, дори и вносителите не го крият, се цели увеличаване на печалбите на българските производители. Само че, българските производители, които са конкурентоспособни, печелят добре. Проблемът е с производителите, които са неконкурентоспособни. Накрая става така - да увеличим печалбите на неконкурентоспособните за сметка на крайния потребител. Ние не сме съгласни с това", категоричен бе Йордан Матеев.
Той обясни, че според Сдружението за модерна търговия има балансирано решение, с което да се разреши проблемът с нелоялните практики, който е по цялата верига.
„Настояваме от доста време за оценка на въздействието, но тя не беше направена и никой не може да каже каква е цената, която ще платят крайният потребител, малкият и средният бизнес и търговците", обясни Йордан Матеев и допълни, че от сдружението са готови да обсъдят със всяка една партия в този или следващия парламент и заедно да намерят решение.
Със закона защитаваме българския производител, категорична бе депутатът от Коалиция за България Корнелия Нинова, която е един от вносителите на закона. Тя определи аргументите на Йордан Матеев като „несолидни", обясни, че „не може да влезе в тона на общо говорене" и предпочете да коментира ветото на президента.
Тя посочи, че в закона е записано, че не може да се забавят плащания към български доставчици и производители повече от 30 дни. Президентът смята, че това не е правилно, защото в европейска директива пише до 60 дни,тоест той смята, че противоречим на европейското законодателство. Но това не е така, смята Нинова.
Президентът казва, че свободният пазар трябва да определя таксите. Ние решихме в закона да има забрана за такива такси, които не носят услуга, а президентът смята, че не е така, посочи още тя.
По отношение на въпроса за повишаване на цените Нинова отбеляза, че държавния глава подкрепя това, мотивирайки се с нужда от презастраховане на търговците на храни чрез увеличаване на цените. Тоест той се е загрижил за търговците, а не за производителите и доставчиците, каза депутатът. „Няма обективни причини да се повишат цените, има субективни - веригите искат да си презастраховат печалбите", обясни депутатът от БСП.
Корнелия Нинова вярва, че ветото на президента ще бъде преодоляно и без присъствието на "Атака" в парламента. А ако не бъде преодоляно сега, тя посочи, че има и други възможности. Правилникът предвижда, че ако ветото не бъде преодоляно със 121 гласа, текстовете могат да се върнат на второ четене в зала и да се приемат с мнозинство, обясни Корнелия Нинова.
На неизвестността как ще гласуват хората на Борисов тя отговори, че е изненадана от позицията на ГЕРБ, които в предишния парламент работили по същия закон, който тогава бил дори още по-рестриктивен, а сега гласували „въздържали се".
„Ние се надяваме здравият разум да надделее, защото очевидно този закон не се подкрепя от българските бизнесорганизации. Знаете, че най-големите работодателски организации и потребителски организации са против, знаете, че дори икономическият министър в настоящето правителство казва в писмо до парламента, че цените ще се качват", намеси се в разговора отново Йордан Матеев.
Според Корнелия Нинова обаче много български производителите са „за" закона. Колкото до позицията на министър Драгомир Стойнев, Нинова обясни, че като народен представител има право на законодателна инициатива.
„Ще държим на тази тема докрай, защото смятаме, че защитаваме българските производители и доставчици", категоричен бе червеният депутат.