• 26 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Земята скоро може да стане много по-дъждовна (видео)

Земята скоро може да стане много по-дъждовна (видео)

/КРОСС/ Дъждовете, които ще падат в тропическите райони, ще се увеличават, заради продължаващото затопляне на нашата планета, показват резултатите от изследване, представени от НАСА.

Изследването е публикувано в списание Nature Communications.

Проучването установява, че глобалните климатични модели могат да подценяват количеството дъжд, което ще пада над тропическите области на Земята, защото се подценява намаляването на високите облаци над тропиците, забелязано при последните наблюдения на НАСА.

Как става така, че по-малко облаци водят до повече валежи?

В световен мащаб валежите не са свързани само с облаците, от които пада дъждът, но и с енергийния баланс на Земята - входящата енергия от Слънцето в сравнение с изходящата топлинна енергия. Тропическите облаци с висока надморска височина задържат топлината в атмосферата. Ако има по-малко от тези облаци, атмосферата над тропиците ще се охлади, водната пара ще се кондензира, превръщайки се в течност - дъжд.

Съдейки по наблюдаваните промени в облаците през последните десетилетия, се оказва, че в атмосферата се създават по-малко високи облаци като реакция на повърхностното затопляне.

Според изследването, ръководено от д-р Хуей Су (Hui Su) от Лабораторията за реактивни двигатели (Jet Propulsion Laboratory) на НАСА, увеличаването на тропическите валежи ще доведе до затопляне на въздуха, за да се балансира охлаждането от намаляването на високите облаци.

Валежи да предизвикват затопляне на въздуха също звучи нелогично - хората са свикнали когато вали да усещат охлаждане на въздуха около тях, а не затопляне. Няколко километра нагоре в атмосферата обаче преобладава друг процес.

Когато водата се отделя във вид на водна пара от повърхността на Земята и се издига в атмосферата, тя носи със себе си топлинната енергия, която я е накарала да се изпари.

Но когато парата достигне студената горна част на атмосферата, се кондензира в течни капчици или лед, освобождавайки топлината и затопляйки атмосферата.

Новото изследване показва, че намаляването на покритието на високите тропически облаци е един от резултатите на промяната на мащабните въздушни потоци, възникващи заради повишаването на земните температури.


Тези въздушни потоци са част от​​ общата атмосферна циркулация и включват широка зона от издигащия се въздух в областта на екватора. Наблюденията през последните 30-40 години показват, че тази зона се стеснява със затоплянето на климата, което води до намаляването на високите облаци.

Д-р Хуей и екипът му от Лабораторията за реактивни двигатели, както и изследователи от четири университета, сравняват климатичните данни от последните няколко десетилетия с 23 симулации на климатичния модел за същия период от време.

Целта е да се провери доколко моделите могат добре да възпроизведат наблюдения.

Изследователите използват данни от наблюдения на изходящите топлинни лъчения на Земята от сателита на НАСА Clouds and the Earth's Radiant Energy System (CERES) и други сателитни инструменти, както и наземни наблюдения.

Източник: http://nauka.offnews.bg

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.