• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Читателите на агенция "КРОСС" искат повече пари за образование

Читателите на агенция "КРОСС" искат повече пари за образование

/КРОСС/ Читателите на информационна агенция "КРОСС" смятат, че държавата трябва да отделя повече пари за образование. Това показват резултатите от традиционната седмична анкета, която се провежда в сайта на агенцията. Близо 69% от анкетираните са на мнение, че държавата трябва да инвестира повече в сферата на образованието. Два пъти по-малко са тези, които смятат, че трябва да се отделят повече пари в сферата на здравеопазването. Малко над 8% пък са на мнение, че държавата трябва да отделя повече финансови средства за културата. Най-малко (около 1-2%) от читателите са отговорили, че трябва да дадат повече пари за спорта и туризма.

Резултатите не изненадващи, защото България харчи най-малко пари за образование от страните от Европейския съюз (ЕС) (ако не считаме парите за запалки и ключодържателчета).

В доклад на Европейската комисия (ЕК) от началото на тази година България остава далеч от европейските нива на финансиране на образованието и науката.

Парите, които са необходими, както за прилагане на новия Закон за образование, както и за дългооочакваната реформа на системата, са далеч от приетите от Народното събрание 3,1 милиарда (3.5% от БВП) и не кореспондират с минимално изискуемите 6% от БВП за образование и наука.

Дори и с допълнителните 160 милиона, които бяха гласувани в настоящия бюджет, страната ни значително изостава от страните в ЕС, защото повечето от тези пари отиват само за заплати на работещите в системата.

Същевременно данните на Евростат показват още, че България изостава и в постигането на целите, заложени от ЕС в стратегията за образование "Европа 2020". През 2014 г. 12,9% от населението между 18 и 24 години, които са с най-малко средно образование, са преждевременно напуснали образователната система. Националната цел за образование в България е до 2020 г. е делът на младите хора, които не учат и не са в период на "трейнинг", да спадне до 11%. Средно за Европейския съюз поставената цел е 10% до 2020 г.

Именно намаляване на процента на преждевременно напусналите училище са част от планове на Министерството на образованието и науката (МОН) за следващите 4 години. Но това, че децата ходят на училище обаче не гарантира, че те получават качествено образование. Ако съдим по данните от последното проучване на PISA, близо 40% от учениците в България са функционално неграмотни. За съжаление този процент расте с всяка изминала година, но от МОН явно нехаят по този въпрос. 

Проблемите в сферата на образованието се задълбочават все повече и повече всяка година, а това води до проблеми в обществото, които вече се забелязват. Проблемът обаче не приключва само с финансирането. Почти всеки ден слушаме само обещания от страна на МОН, но засега те оставам само празни, защото образованието продължава да няма никакви ясни цели.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.