• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Кабинетът обсъжда стратегията за развитие на висшето образование до 2020 г.

Кабинетът обсъжда стратегията за развитие на висшето образование до 2020 г.

София /КРОСС/ Проект на Стратегия за развитие на висшето образование в периода 2014-2020 г. ще обсъди правителството на утрешното си заседание. Той е съобразен с българските и европейските документи за развитие на висшето образование в новия програмен период и отразява основните постановки в оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж", която беше внесена за одобрение от Европейската комисия.
Стратегията разглежда приоритетните области за развитие на висшето образование в две направления - от една страна като възможност за цялостното развитие на личността и обществото и подготвянето на студентите както за професионалната им реализация, така и за социалната и гражданската им роля, и от друга - като двигател за динамично развитие на икономиката и изграждане на общество, основано на знанието и напредъка на технологиите. Поставените цели са свързани с увеличаване на дела на завършилите висше образование, съществено повишаване на качеството на висшето образование, изграждане на ефективна връзка между висшите училища и пазара на труда, стимулиране на научноизследователската дейност във висшите училища и развитието на иновации, ориентирани към пазарната икономика, модернизация на системата за управление на висшите училища.
Още една стратегия - тази за демографско развитие, ще бъде дискутирана от министрите утре. На заседанието си те ще се запознаят с отчет за изпълнението й през 2013 г. Въпреки положителните тенденции - намаляваща обща и детска смъртност и увеличаваща се средна продължителност на живота, демографската ситуация в страната се характеризира с продължаващо намаляване на броя и застаряване на населението и ниска раждаемост. В анализа се посочва, че това изисква неотложно преструктуриране на икономиката и устойчива промяна във всички секторни политики, в политиките за заетост и управление на човешките ресурси. Като едно от най-големите предизвикателства в следващите десетилетия е посочено осигуряването на възможност за приемане и посрещане на последствията от застаряването на работната сила и насърчаване заетостта на възрастните хора.
В дневния ред на правителството е включено и постановление, с което на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий", на регионалните и на общински библиотеки да бъдат предоставени над 290 хил. лв. за обновяване на фондовете им с нови книги, културна и литературна периодика и други съвременни информационни източници. Средствата са планирани в централния бюджет.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.