- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Много от младите хора с висше образование заемат длъжности, които не изискват такова
28 Ноември 2016 | 10:38
/КРОСС/ През последните години се увеличава чуваемостта към хората на науката и предложенията им за решаване на проблемите на пазара на труда. Това коментира пред БНР проф. Пепка Бояджиева от Института за изследване на обществата и знанието към БАН.
Институтът за изследване на обществата и знанието към БАН и Фондация "Конрад Аденауер" организират в София двудневна конференция на тема: "Пазар на труда, образование, заетост, съвременни предизвикателства и перспективи".
Младите хора с висше образование са сред хората, които имат най-ниски нива на безработица, малко над 3 процента. През последните две десетилетия обаче се наблюдава друг феномен, който все още не е привлякъл достатъчно вниманието на изследователите, макар че много остро се усеща от младите хора -голяма част от младите хора, завършили висше образование, на практика, работят професии и заемат длъжности, които не изискват висше образование, посочи проф. Бояджиева.
Според данните на Рейтинговата система на висшите училища у нас, около 60 процента от младите хора, които завършват висше образование през последните 5 години, са заети на длъжности, които не изискват висше образование. Това наистина е един много голям процент. Той обаче е различен в зависимост от специалността, която е завършена, а също и в зависимост от това къде е завършена. Днес все повече има значение не само какво учиш, а и къде завършваш.
Проф. Бояджиева акцентира, че преди да изберат кариера, е полезно за младите да се поинтересуват от нуждите на пазара на труда в населените места, където смятат да се устроят. Положителното е, че с времето, процентът на хора, които не работят по специалността, намалява в следващите години на професионалната им реализация.