-
24 Дек 2024 |
USD / BGN 1.8819
GBP / BGN 2.3566
CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Започват масови проверки на слънчевите очила в търговскате мрежа
![](https://www.cross.bg/contents/images/blank.gif)
19 Юни 2017 | 20:59
![Започват масови проверки на слънчевите очила в търговскате мрежа Започват масови проверки на слънчевите очила в търговскате мрежа](https://www.cross.bg/photo_new_gallery/2014/10/04/d6be1218d4eefc73293ff1db29f56e06.jpg)
/КРОСС/ Държавната агенция за метрологичен и технически надзор стартира масирана национална проверка на слънчевите очила, които се предлагат в търговската мрежа в големите градове и морските курорти, предава БНР.
Общо 69 модела очила с общо количество над 7600 броя са спрени от внос, съвместно с митническите власти от началото на тази година, защото са били без нанесена СЕ маркировка, съобщават от контролния орган. През 2016 г. са проверени повече от 900 различни марки и модели слънчеви очила в търговски обекти на територията на цялата страна, като за 260 от тях е установено, че не отговарят на изискванията. На всички нарушители са съставени актове на обща стойност 51 хиляди лева.
Установено е още, че 71 модела очила се предлагат на пазара без маркировка за съответствие и те са спрени от разпространение. Липсата на UV-защита може да доведе до увреждане на очите, напомнят от Комисията. На нейната страница е публикувана полезна за потребителите информация, а проверките целят превенция и повишаване информираността на потребителите при избора на очила.