- 12 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Световноизвестният фотограф Ървин Олаф е гостът на Mtel Media Masters ‘2016
18 Август 2016 | 13:39
/КРОСС/ Определяният като „модерен демон" на световната съвременна фотография Ървин Олаф идва у нас по покана на Мтел и „Фотофабрика", за да бъде специален гост на церемонията по награждаване на победителите в журналистическия конкурс за технологии, иновации и наука Mtel Media Masters на 18 октомври в София.
Участието на популярна и обществено значима личност, която говори за това как новите технологии и иновациите ни променят, е запазена марка на събитието.
Олаф е холандски многостранен артист, един от най-известните и разпознаваеми фотографи на съвременното визуално изкуство. Завършил е журналистика в Утрехт. Първата си фотографска награда печели през 1988 година, когато и дебютира на международната арт сцена. Името му се свързва с рекламни кампании за Levi's, Microsoft и Nokia. Работил е за Vogue и The New York Times.
През тази година негови творби са показвани в две големи изложби в Испания и в Русия, а на 8 септември негова експозиция ще бъде открита в Националната галерия в София. Изложбата „Четири серии" ще предшества участието на Олаф в Mtel Media Masters. Тя е част от програмата на фестивала „Фотофабрика" и е организирана с подкрепата на Мтел. Експозицията включва четири от най-емоционалните серии на световноизвестния фотограф - „Мъка", „Черни", „Здрач", „Изгрев" (Grief, Blacks, Dusk, Dawn), които ще могат да бъдат видени у нас до 19 октомври.
* "Фотофабрика" показва високите образци на съвременната репортажна и художествена фотография като част от културната физиономия и идентичност на София. Фестивалът кани зрителя да се превърне в участник, да преработи случващото се в света в своя лична позиция, да провокира чрез визуалното изкуство мисъл, емоция и действие. "Конфликти" е централната тема на третия фестивал" Фотофабрика", който започва на 1 септември и продължава до 22 октомври тази година.
Ървин Олаф е холандски многостранен артист, ветеран на медийната и рекламна фотография. Работил е за клиенти като Bottega Veneta, Vogue и The New York Times. В своето изкуство често ползва модната фотография, за да изрази красотата в лаконични портретни снимки. Той акцентира върху прецизността на всички визуални елементи - живописно осветление, безупречни коса и грим, обстановка, която създава усещане за спокойствие. В тези силно стилизирани и шлифовани изображения винаги има подтекст - те адресират социални проблеми, обществени табута и темата за равенството между половете.
Олаф намира вдъхновение за много серии от художествените си фотографии в собствения си живот, например: от житейския му опит „Зрял"/„Mature" (1998), отношенията с майка му „Разделение"/"Separation" (2003) и преживяванията му в различни хотелски стаи „Хотел"/„Hotel" (2010). В сериите „Дъжд"/„Rain", 2004), „Надежда"/„Hope" (2005), „Мъка"/"Grief" (2007) и „Есен"/„Fall" (2008) той изследва и провокира темата за семейното блаженство. „Здрач" /„Dusk" (2009) и „Залез"/„Dawn" (2010) показват как културата може да се превърне в ограничение въпреки красивия външен вид. Изложбите от последните години като „Берлин"/„Berlin" (2012), „Чакане"/„Waiting" (2014), „Ярост"/„Anger" (2015) и „Под кожата"/„Skin Deep" (2015) преминават отвъд границите на досегашната му студийна работа и изследват нови физически и емоционални територии.
Олаф е роден в Хилверсум, Холандия, и е завършил училището по журналистика в Утрехт. За пръв път се появява на международната арт сцена през 1988 г., когато със серията си Chessman печели първо място в конкурса Млад европейски фотограф (Young European Photographer). Носител е на множество международни художествени и медийни награди като Фотограф на годината на Международните цветни награди 2006 (International Color Awards), артист на годината в Холандия на списание „Kunstbeeld" през 2007 г., холандската награда Йоханес Вермеер през 2011 г. (Johannes Vermeer Prize) и американската награда Luice за цялостно творчество. Печели също и няколко сребърни лъва (Silver Lions) за рекламната си фотография.
Ървин Олаф е участвал в десетки групови и самостоятелни изложби в много световни музеи, сред които Арт центъра в Билбао, Испания, Галерията за модерно изкуство в Болоня, Италия, Музея за модерно изкуство в Москва, Русия, Музея на фотографията в Хага и Райксмузеум (Rijksmuseum) в Амстердам, Холандия. Той проектира и дизайна на холандските евромонети, които са в обращение от 2014 г., с портрет на холандския крал Вилем-Александър. През 1987 г. Олаф започва да заснема филми, като през последните години те са прожектирани в центъра Помпиду в Париж и музея във FIT (Fashion Institute of Technology) в Ню Йорк.
През 2016 г. дейността на Олаф е представена в няколко големи изложби. В началото на годината Centro de Arte Contemporaneo Malaga в Испания е домакин на самостоятелна изложба на негови творби от сериите „Берлин"/"Berlin", „Ключалка"/"Keyhole", „Мъка"/"Grief" и „Надежда"/"Hope". Държавният музей за изящни изкуства "А.С. Пушкин" в Москва също представя негова самостоятелна изложба от сериите Les Derniers Hosneurs Rendus Aux Infortunes Illustrisismes Comtes D'Egmont Et De Horne, които са израз на почит към белгийския художник от 19 век Луи Галат, и са подредени редом до оригиналните картини, послужили за вдъхновение. Олаф е изработил също дизайна на изложбата Catwalk в Райксмузеум, която представя голяма част от модната колекция на музея.