- 07 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3588
- CHF / BGN 2.0749
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Колко струва музикалната памет на една нация
28 Април 2018 | 11:05
/КРОСС/ Колко оркестъра трябва да има едно радио? Въпросът звучи като начало на виц, но не е. Тази седмицата бе белязана от протеста на музикалните състави на Българското национално радио, а проблемът е, че те получават едни от най-ниските възнаграждения в държавата (средно 660 лв.), при положение, че работата им е уникална.
Подобно на другите оркестри, те също изнасят концерти, но основното им задължение е да попълват фондовете на БНР.
А там се съхранява музикалната памет на нацията.
Пред камерата на bTV работещи към оркестрите признават, че се налага да се трудят и другаде, за да свързват двата края. Много от тях са с лични музикални инструменти, които трябва да поддържат сами.
630 лв. например получава един от малкото българи с награда „Грами” – Недялко Недялков от Оркестъра за народна музика. Той не приема позицията на директора на оркестрите в БНР Теодосий Спасов, че е „унизително” най-добрите музиканти на България да свирят протестно под прозорците на властта.
В студиото на „Тази събота” Недялков цитира друг свой световноизвестен колега – цигуларят Васко Василев: „Кое е унизително? Всички революции, всички реформи са започнали от улицата”. По думите му унизително е, че се е стигнало до сегашната ситуация, а не че се търси изход от нея.
Диригентът на Биг бенда Антони Дончев подчерта, че обвиненията в лош мениджмънт нямат такова основание, при положение, че преди няколко години бюджетът на БНР е бил орязан с около 7 млн. лв.
„(Директорът) Александър Велев идва при заварено положение (…), за да вдигне нашите заплати, трябва да вземе от Вашите колеги, журналистите”, посочи Дончев.
И двамата не виждат решение и в думите на премиера Бойко Борисов, който, след като призна, че не е знаел, че БНР има 4 оркестъра, призова да се търси пазарният принцип. Недялков отбеляза, че вероятно премиерът не е бил добре осведомен от съветниците си и не е наясно, че основната работа на съставите е в студиото, а не пред публика.
В същото време делегираните бюджети водят до свръхпроизводство и ниско качество. „Виждаме какво става с някои от оркестрите – изнемогват, защото трябва да правят буквално по два концерта на седмица, за да могат да спечелят пари, за да живеят нормално”, каза диригентът.
И той, и колегите му продължават с протестите. Вероятно на 24 май ще има голям протестен концерт пред Народното събрание.