• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Тристранката разделена по темата за пенсионното осигуряване

Тристранката разделена по темата за пенсионното осигуряване

София /КРОСС/ Партньорите в Националния съвет за тристранно сътрудничество са разделени по темата за пенсионното осигуряване на българите.
От КРИБ, КНСБ и КТ „Подкрепа" декларираха, че на този етап дават подкрепата си за Наредбата за реда и избор на осигуряване.
По време на заседанието на тристранката президентът на КТ „Подкрепа" инж. Димитър Манолов заяви, че с наредбата се усъвършенства тристълбовият модел. Според КТ „Подкрепа" трябва да се даде възможност осигурените лица да имат правото на свободен избор за осигуряване в ДОО и Универсален пенсионен фонд или само в ДОО, както и за реда на прехвърляне от Професионален пенсионен фонд на натрупаните средства по индивидуалните партиди на лицата във фонд „Пенсии" на ДОО.
От КРИБ посочиха, че голяма част от хората чакат да видят реда за избор и как биха могли да приложат действащата законова регламентация. „На този етап е добре наредбата да бъде приета", считат от КРИБ.
Ася Гонева от КНСБ уточни, че и те на този етап биха подкрепили такъв текст, но настояха и за корекции. От Българската търговско промишлена палата (БТПП) също обясниха, че има нужда от по-подробна регламентация в наредбата.
От Асоциацията на индустриалния капитал и Българската стопанска камара разкритикуваха Наредбата, която по думите на шефа на АИКБ Васил Велев не може да поправи дефекти на Кодекса за социално осигуряване.
Тезата, която ние не сме спрели да застъпваме е, че не бива вторият стълб да се противопоставя на първия и обратно", заяви Велев. Той посочи, че въпреки значителното подобрение на Наредбата, остават спорни текстове, които пораждат съмнение, че в двете посоки движението не е равнопоставено, а изборът не е достатъчно информиран.
„Да се потърси възможност за развитие на втория и третия стълб, без да бъдат противопоставени на първия", призова той.
„БСК категорично не подкрепи законодателната инициатива от м. декември 2014 г. за въвеждане на „конкуренция" между разходно-покривната (солидарна) и капиталовата схема по допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО). Сребърният фонд окончателно загубва първоначално регламентираните функции за бъдещо допълнително финансиране на ДОО, противодействащо на застаряването на населението и намаляване броя на осигурените лица", изтъкна Димитър Бранков. Той обясни, че не вижда как решението ще доведе до укрепване на финансовото състояние на ДОО.
Финансовият министър подчерта, че се предлага работещ текст на наредба. Предложеният проект предвижда при прехвърляне на вноски от частен пенсионен фонд това да става със заявление в териториалната данъчна служба, а обратното да става със заявление в избрания пенсионен фонд.
С наредбата се уреждат и доразвиват и редът за внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Учителския пенсионен фонд, фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване и вноски за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите".

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.