- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
60,35 лв. с ДДС е средната стойност на фактурите на битовите клиенти в Пловдив за ноември
15 Декември 2014 | 13:04
/КРОСС/Средната стойност на фактурите на битовите клиенти в Пловдив за консумирана топлинна енергия през ноември 2014 г. е 60,35 лв. с ДДС
С първите фактури за сезона ЕVN България Топлофикация информира клиентите си за предимствата и недостатъците на отделните видове отчет на топлинна енергия. Всяка сграда избира вида отчет и фирмата за дялово разпределение.
Анализът на данните на фактурите за топлинна енергия през ноември 2014 г. показва, че средната стойност на фактурите на битовите клиенти в Пловдив за последния месец е 60,35 лв. с ДДС. Месец ноември 2014 г. е първият цял месец с отопление от активния отоплителен сезон, който в Пловдив стартира официално в края на октомври 2014 г.
Стойностите на фактурите по отделните групи клиенти са както следва:
• 83,52% от клиентите имат фактури със стойност до 100 лв. с ДДС
• 14,79% от клиентите имат фактури със стойност от 100 лв. до 200 лв. с ДДС
• 1,69% от клиентите имат фактури със стойност над 200 лв. с ДДС.
Средната месечна температура през ноември 2014 г. в Пловдив е била +8,4 °C. EVN България Топлофикация напомня, че от 1 юли 2014 г., съгласно решение на ДКЕВР, цената на един мегаватчас топлинна енергия за клиентите на дружеството в Пловдив е 90,74 лв. с ДДС. През месец ноември 2013 г. определената цена е била 86,36 лв. с ДДС.
Заедно с фактурите EVN България Топлофикация ще информира отново своите клиенти за видовете отчет на топлинна енергия и за това кои са предимствата и недостатъците на отделните видове отчет на индивидуалните разпределителни устройства (ИРУ) по отоплителните тела. Напомняме, че всяка сграда етажна собственост сама избира фирмата за дялово разпределение и вида отчет на топлинната енергия.
Дистанционен месечен отчет - най-добрата технология за едновременно отчитане на потребената топлинна енергия в цялата сграда. Неговите предимства пред другите видове отчет са безспорни:
o ежемесечнo отчитане
o без изравнителни сметки и без фактури на база прогнозно потребление
o по-добър контрол на потреблението
o намалява се възможността за неправомерно използване на енергия
o отчитане на данните между 1-во и 5-то число на месеца по електронен път
o без влизане в имота и без необходимост за осигуряване на достъп от страна на клиента
o включена е пълна техническа поддръжка на уредите, включително метрологична проверка на водомерите
o без неустойка за клиентите, които желаят да сменят ФДР (фирма за дялово разпределение) и да прекратят предсрочно договора си за наем.
Цената за използването на уред за дялово разпределение с дистанционен отчет под наем на месец е 1,20 лева с ДДС (с включени демонтаж на стар уред, монтаж и програмиране на новия уред), месечен дистанционен отчет и ежемесечна сметка. Цената за използването на водомер с дистанционно отчитане под наем на месец е 2,40 лева с ДДС (с включен демонтаж на стар уред, монтаж и пломбиране и програмиране на новия радиоводомер), месечен дистанционен отчет и ежемесечна сметка.
В цената на наема за разпределителните устройства и водомерите е включена техническата им поддръжка за срока на договора, включително и задължителната метрологична проверка на водомерите след 5-годишен период на експлоатация. Няма предвидена неустойка за клиентите, които желаят да сменят фирмата за дялово разпределение и да прекратят предсрочно договора си за наем.
Месечен отчет - при него се извършва ежемесечно ръчно отчитане на индивидуалните разпределителни устройства (ИРУ) по отоплителните тела. Недостатъкът на този вид отчет е ежемесечното посещение в имота, т.е. осигуряване на достъп от страна на клиентите:
o без фактури на база на прогнозно потребление
o издават се изравнителни фактури - в случаите на неосигурен достъп до измервателните уреди в имотите
o посещения в имотите
o регулярен месечен контакт с обслужващата ФДР
o установяват се навреме наличието на повредени уреди.
Сезонен отчет - извършва се ръчно 2 пъти в годината (в началото и края на
отоплителния сезон). В сравнение с другите видове отчет сезонният отчет има най-
големи недостатъци и неудобства за тези клиенти, които са го избрали. При
сезонния отчет месечната фактура се извършва на база прогнозно потребление,
заявено предварително от клиента:
o фактури на база прогнозно потребление
o без ежемесечен контрол
o най-често се констатира нерегламентирано потребление на топлинна енергия
o посещения в имотите
o изравнителни фактури в края на сезона.
При сравнението на отделните видове отчет е видно, че най-голямо разбиране за стойността на фактурата е налице при клиентите от сгради с дистанционен отчет.
Детайлна информация за видовете отчет е налична във фирмите за дялово разпределение.