- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
3D макети ще показват защитените видове в резервата „Сребърна”
09 Юли 2014 | 14:08
/КРОСС/Два 3D макета ще показват характерните особености на Поддържан резерват „Сребърна" - местообитания, гнездовите колонии на къдроглавия пеликан, немия лебед, корморани и чапли, движението на водните маси, връзката на езерото с река Дунав и др., информация и звуци на обитателите на защитената територия, информираха от Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Русе.
Макетите са в хоризонтален мащаб 1:6300 с размери 790 х 940 мм. Единият макет ще бъде предоставен на Община Силистра днес, а другият ще бъде на разположение на посетителите в Информационния център на РИОСВ-Русе.
Изработката на макетите е поверено на „Трансмедия" ООД - Русе и е част от проекта „Дейности по устойчиво управление на поддържан резерват „Сребърна" и резерват „Бели Лом", който се реализира в момента.
Междувременно стана известно, че по линия на същия проект вече е доставено е оборудване и консумативи за минилаборатория в резервата „Сребърна". Тя е част от поръчката за изграждане на експертна система за автоматично отчитане на водното ниво на р. Дунав, на двата шлюза и в езерото, и за отчитане на други видове параметри на водата. С помощта на това оборудване ще могат да се правят експресни анализи на водите в езерото по следните параметри - температура, Ph, амоний, нитрати, нитрити, орто-фосфати, соленост проводимост и други, поясниха от екоинсспекцията в Русе.
Дейността по изграждане на цялостната експертна система за отчитане на водните нива трябва да приключи в средата на август. Тя предвижда отчитане на автоматично измерени водно ниво и температура на водата при двата шлюза в езерото. Данните ще се предават автоматично на разстояние до компютър с обща база данни. При отчитане на критични нива системата ще „алармира" в административната сграда за предприемане на действия за отваряне на двата шлюза към река Дунав. Събраните данни в реално време ще улеснят служителите в резервата, като предоставят информация, която да позволи своевременното отваряне на шлюзовете. Това ще гарантира поддържането на оптимално ниво на водата в езерото, осигуряващо нормални условия за развитието на екосистемите в защитената територия.