- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Как да се справим с есенната меланхолия
15 Ноември 2015 | 13:18
/КРОСС/Есен, есен, умиращ сезон. Кратка песен, тъга, полутон. Това гласеше припевът на известната песен на "Диана Експрес", която после претърпя чудесен кавър в ръцете на Мери Бойс Бенд. Денят се скъсява, часовниците върнаха зимното време, текат последните дни на циганското лято, а предупреждението Winter is coming (Зимата идва) от "Игра на тронове" е валидно и извън сериала. Есенно-зимната депресия обаче се преодолява лесно с няколко топ правила. Ето кои са те.
1. Ставайте рано
Една от основните причини за депресиите отдавна е установена - липсата на слънчева светлина. Когато дните започнат да накъсяват, не е добра идея човек да се излежава до късно. Вместо това посрещайте изгрева с кафе и използвайте всеки възможен момент да прекарвате деня на естествена светлина вместо на лампа.
2. По-малко телевизия
През този сезон хората масово се капсулират на топло вкъщи и само пред телевизора. Това обаче допълнително изтощава и напряга тялото. Не е задължително да разбирате какво ще стане между Гъмов и Преслава, как фермерите точно ще градят колибата си и колко жертви има днес в криминалните хроники по новините. Това няма да ви направи нито по-щастливи, нито по заредени с енергия.
3. Четете книги
Студените дни са идеални за преобръщането на големия куп книги, които отдавна сте подредили на нощното ви шкафче, но така и не ви остава време. Сега е моментът да изчетете романите, които сте набелязали, и да консумирате малко естетика и мъдрост след бурните летни дни.
4. Не чакайте пролетта за фитнеса
Почти всички имат една и съща лоша стратегия. Отиват във фитнеса през пролетта, когато усещат, че имат само няколко месеца до плажовете и трябва мигновено да влязат във форма; есента обаче се занемаряват, за да достигнат пика на освинването през коледните празници. Студът не трябва да ви спира да тренирате.
5. Срещи с приятели
Някъде около средата на ноември внезапно започвате да преустановявате всякакви срещи с приятели и близки - защо? Бордови игри, приятни разговори вкъщи, една камара многообещаващи заглавия в киното и театъра - всичко това ви очаква. Ще ви донесе гарантирано разведряване.
6. Екскурзия за малко пари
Действително, лятото е най-хубаво да забегнеш някъде далеч. Есента обаче е най-евтино. Спокойно можете да се разходите поне в някоя балканска страна, където се намират хостели за по 10 евро и хотели за 20. Направете си перфектната ваканция, докато все още има топли дни.
7. Ново хоби
Сега е идеалният момент да се отдадете на ново хоби, което отдавна сте набелязали. Дали ще са суинг танци, музикален инструмент, рисуване, няма значение: важното е да ви е интересно и полезно.
малки тайни
1. Цветовете
Едно от най-големите поражения, които есента и зимата нанасят върху сетивата, е сивотата и мрачните дни. И ако това не подлежи на контрол, то подборът на цветове зависи от вас. Носете ярки цветове и напълнете дома си
с предмети в оранжево, жълто, червено.
2. Плановете
Всички чакат Нова година, за да си създадат прословутите резолюции за промяна, които обикновено се спазват от ден до пладне. Вие обаче може да започнете от сега. Няма нужда да чакате декември, за да се откажете от цигарите. Помислете внимателно какви ще са предизвикателствата, на които ще се отдадете през следващата година и започнете да ги преследвате. Колкото по-отрано, толкова по-добре.
3. Промяната
Променете нещо в себе си - в прическата, в облеклото, сменете парфюма. Сега е моментът да експериментирате с визията, след като през лятото е минало и не рискувате чак толкова много. Това ще ви зареди с позитивна енергия.
Храните
Отдавна е установено, че хормонът на щастието, серотонинът, се влияе както от преживяванията, но така и пряко от това, което се случва в стомаха. Тук ще предложим най-важните храни, които да поемате в случай, че имате проблем с настроението. Внимавайте обаче с количеството: нормално е със застудяването на времето да ви се яде повече.
1. Сьомга
Страхотен ефект имат мазните риби - сьомга, скумрия, сардина. Те трябва да се хапват поне два пъти седмично. Рецептите са безбройни. Например пълнена сьомга. В деликатесната риба се слагат сметана, броколи, скариди, варен картоф, белтък и зелен лук. След като се запече, се украсява с резенчета лимони. Е, ако на трапезата има още бяло вино и добро настроение, за депресията наистина място няма да остане. Изобщо, разчитайте на средиземноморската кухня.
2. Мед, орехи и шоколад
Вероятно много чувстват тази комбинация като прекалено опасна за теглото им. Ако се движите обаче достатъчно, няма проблем да заложите на меда, орехите и шоколада. Трите заедно действат пряко на серотонина и захранват не само тялото, но и душата.
3. Семейство Бобови
Боб, леща, грах - мнозина грешат и ги изключват от менюто си с месеци наред. А тези растения спомагат изключително в борбата с депресията.
4. Антиоксидантите
Редица проучвания показват, че натрупването на свободни радикали в организма излага мозъка на особен риск от увреждане. За намаляване на негативното им въздействие допринася консумацията на храни, богати на антиоксиданти. Бета-каротинът се набавя от броколи, моркови, зеле, праскови, тиква, спанак, сладки картофи. С витамин C захранват боровинки грейпфрут, киви, портокали, чушки.
Източниците на витамин Е са краве масло, ядки и семена, пшеничен зародиш.
5. Джинджифил
Този екзотичен корен, популярен от векове в азиатските страни като лекарство и като подправка, върши чудеса. Ето как да си направим джинджифилов лек при депресия:
Кипваме 1200 мл. вода и сипваме в нея пет супени лъжици настърган джинджифилов корен. Добавяме мед на вкус, разбъркваме и след 15-20 минути прецеждаме. Добавяме 4-5 лъжици цитрусов сок и по желание щипка лют червен пипер. Пие се топло 2-3 пъти дневно по една неголяма чаша.