- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Пестим до 30% от сметките за топло
08 Октомври 2016 | 10:43
/КРОСС/Високите сметки за ток и парно са сред най-сериозните харчове в семейния бюджет, особено през есенно-зимния сезон. Има достатъчно начини за пестене на енергия, които да помогнат за тяхното намаляване. В двустаен апартамент, обитаван от четирима души например, най-голям разход е перото за отопление. 41% от битовите разходи отиват за енергията, изразходвана от радиатори и духалки. Според изготвената от енергийния експерт Еленко Божков справка, топлата вода е следващото перо - 25 на сто, съобщи bTV. За да спестим от сметката за ток, експертът съветва обикновената крушка за осветление да се замени със светодиодна. По думите му това ще понижи разхода с близо 5 на сто. Неефективният стар радиатор пък може да се смени с инверторен климатик и така разходите да паднат с близо 30 на сто.
От своя страна експертът по топлинно счетоводство Тодор Кузманов посочи, че с няколко обикновени поведенчески промени можем да понижим сметката за парно. Проветряването да се извършва за кратко и с широко отворени прозорци, докато парното е изключено. Също така, когато домът е празен през деня, радиаторите да се слагат на втора степен, но не и напълно изключени, тъй като по-късно ще изразходят много енергия, за да затоплят помещението наново. Кузманов добави още, че и добрата изолация на апартамента също гарантира по-ниски сметки, а в общите части е важно да има поне два радиатора при входната врата, които да затоплят поне малко въздуха, който влиза отвън.
Сред проблемите с отопляващите се на парно и е кражбата или неправомерното ползване от съседи, които не плащат за потребените количества, а те се разпределят на всички хора от етажната собственост.
Неправомерното използване на енергия се установява много трудно, а най-често проблем е незаинтересоваността на потребителите. Това посочва Елена Гоцев, адвокат в Асоциация "Активни потребители". По думите й е важно да се наблюдава потреблението и при съмнения хората да се обръщат към контролните органи.
Божков пък допълни, че при кражбите на топлоенергия влияние има върху сметката на входа или блока, но при кражбата на ток плащат всички в електроразпределителното дружество. Експертът посъветва да използваме енергоспестяващи климатици, да не слагаме печката до хладилника, завесите също имат значение, защото пречат на топлината да излиза. Според него има повишение на консумацията на ток през празничните дни и е възможно да има увеличение на сметките с 10-15%.
200 киловатчаса месечно използва средно едно четиричленно семейство в България
20% отиват за хладилници и фризери
14% отиват за отопление
11% отиват за миaлна машина и пералня
9% отиват за осветление
16% отиват за удоволствия
Копирано от standartnews.com