- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Заводът за отпадъци в София вече работи
14 Септември 2015 | 12:10
/КРОСС/ Официално заработи заводът за преработка на отпадъци в София. В петък обектът получи разрешение с Акт 16 от Дирекцията за национален строителен контрол.
Според кмета Йорданка Фандъкова, работата му няма да доведе до повишаване на такса смет за гражданите. Системата ще гарантира повече от 50% рециклиране на отпадъците и ще произвежда и специално гориво, а Общината ще кандидатства за европейски средства за изграждане на инсталация, чрез която с него да бъде заменен част от ползвания от „Топлофикация" природен газ, допълни кметът. Според плановете след три години една трета от населението на столицата ще се топли благодарение на боклука.
Заводът вече е в действие след дълга, често неблагоприятна история, която журналистите наричат „боклучената сага". Осем години продължи тя вследствие на политически противоречия и липсата на отпускането на държавни гаранции при правителството на Сергей Станишев. Обжалвани бяха и обществените поръчки за изпълнител.
Сградата за производство на крайния продукт, сграда за сушене, за компост, запариране, приемните помещения, сграда за преработка на отпадъците бяха разгледани от официалните лица, сред които премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министри, депутати, еврокомисарят Кристалина Георгиева, посланици и представители на европейските институции, кметът Йорданка Фандъкова, общински съветници.
Проектът за завода за преработка на софийския боклук е най-големият по ОП „Околна среда". Неговият първи етап беше завършен през 2013 г., когато заработи депото на гара Яна. От началото на 2014 г. функционират и инсталациите за преработка на биологични отпадъци, от които се произвежда електричество и компост. Според кмета Фандъкова заводът е голям успех за Столичната община, най-специалният проект за нея, защото е ключов за града и е най-голямата инвестиция с публични средства от 25 години насам.
Проектът цели и намаляване на общото количество депонирани отпадъци с 52% в сравнение с количеството за 2008 г., 57% процента рециклиране и повторно оползотворяване, намаляване на депонираните биоразградими отпадъци до 75-80 кг, както и производство на 5460 мВтч годишно енергия, 4560 мВтч от които ще бъдат продавани.